| Butucel a întrebat:

Buna ziua TPU! Maine am teza la geografie sunt in clasa a IX-a ...am 15 lectii de invatat.crying

- Cand ma apuc sa invat si vad toate 15 lectii ma panichez!

Va rog mult ajutati-ma cu cea mai buna metoda de invatat!

Cel mai bun raspuns primeste FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Ionucaaa a răspuns:

În primul rând, calmează-te! Gândeşte-te la ceva care să te stimuleze. Totul este să te organizezi. Dacă nu te poţi concetra şi te stresează gândul că sunt 15 lecţii, învaţă în reprize scurte. Înveţi 2 lecţii ca lumea, apoi faci o pauză în care faci ce vrei tu. Ai grijă să te organizezi bine, căci de obicei când te apucă pauza o tooot lungeşti că se alege praful de tot. Cel mai bine este să hotărăşti să faci o pauză de 5, maxim 10 minute. Când a trecut timpul, ia şi mai învaţă puţin. La sfârşit, când ai învăţat tot bine, mai citeşte lecţiile o dată cap-coadă şi apoi spune toate lecţiile în gând. Dacă n-ai reţinut ceva, mergi la lecţia respectivă şi o repeţi. Îţi urez succes la geografie şi să iei 10! Funda?

| Butucel explică (pentru Ionucaaa):

Multumesc mult pentru acest raspuns... sper sa iau note 10! :**

| Butucel explică (pentru Ionucaaa):

Multumesc:*

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand nu mai pierde vremea pe TPU si pune mana pe invatat.

la facultate ai sa ai de invatat cursuri de 200 de pagini in 3 zile. sa vezi atunci panica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Răspunsul meu vizează viitorul. Ca să nu te mai panichezi cu o zi înainte de teză, învață ca lumea pe tot parcursul semestrului. Uite aici cum să faci http://www.lecturirecenzate.ro/......-mai-bine/
Succes!

| Adrianetc a răspuns:

Ai 15 lectii la geografie si maine dai teza? daca invatai de mai demult, treceai mai repede prin lectii, dar acum s-au adunat. eu as chiulii azi, mi-as lua scutire si as invata toate alea 15 lectii