| aADI a întrebat:

Salut, sunt in clasa XII-a si anul acesta dau bacalaureatul la geografie, istorie, romana acum multi o sa sariti ca niste tigri pe mine faptul ca sunt materii usoare, insa va contrazic deoarece nu este usor deloc. Sunt al 3 din clasa, invat mult insa in ultima perioada le incurc intre ele, uit informatii pe care le stiam foarte bine, nu mai imi vin ideile in cap. La geografie am avut 4 lectiil de 8/9 pagini le stiam foarte bine, acum ca am invatat inca o pagina in plus am uitat tot, si nici pe asta recenta nu o stiu, la fel si la istorie. Nu stiu ce se intampla cu mine, in ultima perioada nu mai retin informatii deloc, tot timpul ma culc dupa ce vin de la scoala sa-mi odihnesc creierul dar degeaba. Am un coleg care citeste lectia inainte de ora si stie tot, si tine minte si informatiile din clasa 9. Eu invat ca nebunul si abia tin cateva informatii. Voi cum ati invatat pentru bac? Ce ati facut in situatia de genul? Nu vreau sa pic bacul, sau sa-l iau cu nota de 6 sa ma fac de tot rasul, elev de nota 9, 50+ sa i-a 6 in bac. Mersi fain de intelegere, aveti tot respectul meu.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salutare. Am trecut şi eu de acest examen şi te înţeleg. Nu este deloc uşor, nici la geogra nici la istorie nici la română dar am impresia că tu te forţezi prea tare să înveţi pe de rost lecţiile. Dacă înveţi cuvânt cu cuvânt fiecare lecţie nu o să faci mare lucru pentru că în momentul în care nu îţi vei mai aminti un cuvânt o să intri în panică. Eu am învăţat cum învăţam mereu, lecţia de zi la fiecare din aceste materii şi atunci când am trecut la rezolvarea subiectelor mi-a fost uşor. La istorie şi geografie cât şi la română să faci multe variante, te va ajuta foarte mult. La română încearcă să îţi faci un caiet cu toate eseurile alea, dar să le realizezi tu, nu să le înveţi din cărţiile alea de eseuri, le alcătuieşti tu respectând formatul dar aşa cum să înţelegi, să nu fii nevoit să le înveţi ca papagalul. La istorie fă multe variante şi ai să descoperi că se pune accent pe unele evenimente - cum ar fi relaţiile internaţionale - mai mult decât pe altele. La geografie fă variantele alea din cartea sinteze şi teste şi ai să vezi că nu va fi în zadar. Încearcă să faci legături între evenimente. Dacă zici că eşti de nota 9 plus la clasă înseamnă că şti să înveţi - nu ai cum să te alegi cu notă mică la bac.

8 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Tu nu ar trebui sa poti da bacalaureatul. Uita-te si tu cum scrii!

| Danutul22 a răspuns (pentru Aasdfghj):

Cu ce a gresit din punct de vedere gramatical?

| Aasdfghj a răspuns (pentru Danutul22):

Din prima secunda mi-a sarit in ochi "BalacalaOreat". Acum ai modificat laughing Bravo, inteligenta miscare.

| Purec a răspuns:

La geografie si istorie, nu cred sa ai probleme, dar cu romana ce faci?happy

| AC4S4 a răspuns:

*ia
1.Aceste materii sunt foarte usoare. Tu dai la istorie, altii dau la mate, Tu dai la geogra, altii dau la bio/chimie... Si poate faci ca majoritatea de la uman ("La uman e la fel de greu ca la real pentru ca avem mult de tocit si multe comentarii...")
2.Sunt pe clasa a Xa la real, iar bacul la geografie este o chestie de cultura generala (ca sa iei un 6). Eu ti-as lua lejer un 5 pe acest subiect (http://www.gandul.info/......798.html), fara sa invat(clasa X).
-- La istorie e aproape ca la romana, extragi din text niste date, iar ultimul subiect il faci doar daca ai invatat.

Parerea mea e ca tu inveti nelogic, doar memorezi date pentru a avea note bune. O colega invata la istorie fix schema facuta de profesoara (fara sa introduca de la ea cuvinte pentru a se simti mai libera), asa lua 10, doar spunea ce scria in caiet, poate asa inveti si tu.

| En3Rgi a răspuns:

Muzica e raspunsu...bine cel putin in cazu meu.Nu pot sa invat daca nu ascult muzica ai mai auzit asa ceva?laughing Poate e si cazu tau incearca intr-o zi sa stai cu muzica data pe low oricum la volum si citesti acolo, eu asa invat nu stiu cum dar merge happy
Bafta.

| Sfetnicul a răspuns:

Aceste articole te vor ajuta pentru Geografie: http://goo.gl/th9EVq

| JonSnow a răspuns:

Asta pentru cA INVETI CA UN PAPAGAL!