| anonim_4396 a întrebat:

Ajutati-ma sa nu ma fac de ras happy Pana acum nu am mai fost la un restaurant, niciodata. Zilele urmatoare urmeaza sa merg cu cativa colegi, iar eu nici macar nu am intrat in vreunul vreodata. Poate cineva sa imi explice detaliat cum se procedeaza? Si cum iti dai seama daca mergi tu sa iti iei ce doresti, achiti sau trebuie sa te asezi si sa vina chelnerul sa iti ia comanda?
Intram, ne cautam masa, ne asezam, verificam meniul si de aici? Vine chelnerul de unul singur(a se intelege ca observa ca au venit persoane noi) sau trebuie chemat? Cum il chemi? Cand aduce nota de plata si cum se plateste?
Fundita si mii de multumiri cui ma lamureste.

Răspuns Câştigător
| Armenianeek a răspuns:

Va alegeti toti o masa si va asezati, dupa care, la scurt timp va veni un chelner/chelneriță si va da aduce un meniu la fiecare persoana. In timp ce voi il rasfoiti chelnerul mai merge la alte mese in timp de 5-10 minute dupa care se va intoarce la voi sa va ia comanda (o scrie pe un carnetel).
Mancarea se asteapta, bineinteles.
Dupa ce terminati o mare parte din voi, va strangeti bani de fiecare (in cazul in care nu face cinste unul/una dintre voi), ii faceti un semn subtil cu mana chelnerului si ii cereti nota de plata.
Acesta va va aduce un carnet putin mai lung cu un bon fiscal si un buzunaras in care sa puneti banii, poti lasa si un ciubuc ca suna sa se rotunjeasca, de exemplu 87 de lei e pretul, tu ii lasi 90 pentru amabilitatea si efortul depus de catre el.
Mult succes!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai sa faci si tu ce fac ceilalti. Te asezi la mana, cine chelnerul va lasa meniurile, te uiti, alegi ce vrei, ii zici si astepti.

| Dugalle a răspuns:

Fa cum te taie capul si cum crezi.

Ori ca iese bine ori ca iese rau in final tot o sa fie bine pentru ca o sa vezi pe pielea ta cum e si inveti.

Crezi ca toti ne-am nascut invatati? Eu cel putin asa fac, nu pot sa pricep si sa adaptez sfaturile pe care unii mi le dau in legatura cu viitoarele activitati noi pentru ca nu le-am simtit pe pielea mea.