| anonim_4396 a întrebat:

Ajutor!
Sunt in clasa 9 si aparent am ajuns intr-o clasa ciudata in care sunt 3 tipuri de colegi:
1. Cei care sunt prea golani, care chiulesc, fumeaza si beau, si nu invata nimic niciodata(cam 10 la nr)
2. Cei tocilari care invata prea mult si nu se bucura in niciun fel de viata. Copiii aia invata tocind si tocesc pana si la informatica, materie ce nu are nicio legatura cu profilul nostru.
3. Eu si am impresia ca si alti colegi, care suntem cam la mijloc. Adica care nici nu invatatam de rupem dar nici nu chiulim sau facem alte prostii. Doar ca din pacate acei,,cativa colegi" s-au prefacit ca sunt fie foarte tocilari, fie foarte golani tocmai ca sa se poata integra in aceasta,,mica societate".
Cel mai grav e ca nimeni de la mine din clasa nu joaca fotbal sau alte sporturi. Adica mereu cand ii chem pe-afar baga cate-o scuza gen:,,nu ca ma duc in centru" sau,, nu ca trebuie sa invat", asta in conditiile in care nu prea ai ce face in centru toata ziua, si nici prea multe teme nu primim(de fapt chiar invatam mult ami putin decat in 5-8).
Off...ce sa fac? Chiar nu vreau sa ma transform de dragul ca asa sunt toti ceilalti, dar vreau sa ma si integrez. Mutatul din clasa nu e o solutie pentru ca am muncit prea mult ca sa ajung la profilul si liceul la care sunt----stiinte ale naturii la cel mai bun liceu din CONSTANTA!
Funda! Ajutati-ma fu sfaturi! Please!

4 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

De ce nu te inscrii la un sport in afara scolii? Iti faci prieteni acolo.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Cred ca nu stii ce inseamna prieten. Doar pentru ca sunteti colegi nu inseamna ca sunteti si prieteni. Asa e in orice clasa, degeaba te transferi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

și ce sfat vrei să-ți dau?
nici eu n-aș fi prieten cu tine

| Ela05 a răspuns:

Colegi și prieteni sunt lucruri total diferite. Eu aș zice să cauți un cerc de prieteni în afara casei tale. Dacă îți place sportul, de ce nu te înscrii la vreun sport care îți place și poate acolo cunoști alte persoane cu care poți ajunge să întemeiezi o prietenie? Ar fi o idee, nu? Tu fi tu însuți și nu te schimba ca să faci pe plac nimănui. Pur și simplu caută să găsești înconjori de persoane cu gusturi asemănătoare alor tale și gata.