| IIIIIIIIIIIII a întrebat:

Ajutor TPU sunt fata si imi fac griji din cauza prietenei mele cele mai bune. Imi e teama ca o sa o pierd pentru ca ea tot isi face prieteni noi, si eu ma simt exclusa, dar mi-e fria sa ii spun tt ce simt. Imi doresc sa fi fost destul de apropiate incat sa ii spun tot ce am pe suflet, dar mereu cand ii spun ca sunt suparata, tot eu ajung sa imi cer scuze. Nu imi place asta si nu stiu cum sa o fac sa isi dea seama ca pe mine ma deranjeaza. Adica nu am deranjeaza dar simt ca eu nu mai insemn nimic pentru ea si sunt inlocuita. Uneori vrea samearga in anumite locuri cu noii ei prieteni, dar nu o mai afce. Eu o intreb de ce nu mai merge, insperanta ca raspunsul ei va fi: "Pentru ca vreau sa merg cu tine/Pentru ca nu merg fara tine" dar niciodata nu primesc acest raspuns. Ce sa fac? Nu pot sa renunt la prietenia ei.

4 răspunsuri:
| Axys a răspuns:

Salut!

oameni se mai schimba adica nu poti obtine ceeia ce vrei sad... nimeni si nimic nu va fi cum vrem noi!

consider ca iti da dovada de pritena falsa laso de ce nu profiti si tu dc nu-ti faci prieteni si tu noi happy si sa vezi apoi cum se va simti si ea ia incerca sa o ignori si vezi daca te va cauta happy si vezi rezultatul consider ca intro zii o sa ramana fara acei prieteni noi si te va cauta pentru ca ea stie ca esti o fata buna happy ea inca nu constientizeaza chestia asta dar stie undeva acolo ca esti o pritena buna ea vrea sa gaseasca ceva noi si pana nu va fi patita nu se lasa am patit-o si eu ca tine lana nu a fost pusa la zid nu s-a lasat cand a fost parasita de prieteni aia noi a venit tot la mine happy sper sa se intample si tie la fel happy

| Northern a răspuns:

Bună! Nu știu dacă ea e pentru tine cel mai bun prieten. După părerea mea, celui mai bun prieten poți să-i spui totul, fără constrângeri.Nu vei putea putea obliga niciodată pe cineva să-ți fie prieten, dacă acel cineva te dă la o parte, însă nici tu nu te vei putea schimba.Mai există o problemă, ș-anume că unii oameni sunt atât de timizi și de retrași, încât nu pot spune ceea ce simt nici celui mai bun prieten. Dacă ești așa, necesită să faci un efort psihic și să-i spui tot ce simți sau tot ce nu te mulțumește.Primul pas e întodeauna mai greu. Poate că dacă faci așa, voi două veți deveni mult mai apropiate.O simplă discuție poate schimba radical situație. Încă ceva, să nu-ți fie frică că o vei pierde din cauza noilor săi prieteni.Ar fi indicat să-i cunoști pe aceștia și poate doar așa îți vei face mai mulți prieteni.Îți urez succes și să ai parte de cei mai buni prieteni.

| adry2001 a răspuns:

Acum sincer: cel mai bun prieten al tau poti fi doar tu insati. eu nu-ti recomand sa nu mai fi prietena cu ea, dar nici sa-i impartasesti totul. crede-ma asta o spun din proprie experienta si in plus trebuie si ea lasa-ta libera, nu tot timpul doar cu tine. si daca te deranjaza atat acum, gandeste-te cum o sa fie cand o sa aiba un iubit. Toata ziua doar cu el, sa fim sincere no so mai intereseze deloc de tine. Sau daca o sa ai tu prima un iubit? acum zici ca o sa vrei sa stai cu ea si ca no sa fi doar cu iubitul, dar asta-i acum. cand o sa-ti intalnesti dragostea cel putin 2-3 saptamani o sa fi numai cu el. Eu te sfatuiesc incerci sa nu te mai supere atat cand o vezi cu altele.
Bafta, oricum!

| FantaDeLamaie a răspuns:

Un prieten adevarat nu te va exclude niciodata din planurile lui si nici nu te va inlocuii cu nimeni. Daca nu iti este prieten adevarat, nu merita sa te superi pentru oameni ca acestia. Bafta!