| Alina_9803 a întrebat:

Am 12 ani si o sa fac in scurt timp 13. iar mama mi-a spus ca ieri cand m-am culcat m-am trezit si am luat perna si m-am dus in camera parintilor si am vb cu ei si m-am culcat al loc si eu nu mi-am mai amintit nimic dimineata. Am mai mers in somn mai demult si tot mama mi-a spus. Sunt somnambula? mi-e frica sa nu ies afara noaptea sau alte chestistraight face fara sa imi mai amintesc nimic plz ajutati-macrying

8 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Si eu mai vorbesc noaptea la telefon daca sunt sunata si nu imi amintesc dimineata, dar vad ultimele apeluri, durata si imi dau seama. Nu esti somnambula, doar nu iti mai amintesti ce faci. Daca ai vorbit cu mama ta inseamna ca ai fost TU.Nu trebuie sa iti fie frica, pentru mine este un lucru normal.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Se pare ca da, esti somnambula. Uite cate ceva despre acest lucru:
http://sanatate.ele.ro/Psihologie/Somnambulismul_--a9197.html
http://www.romedic.ro/somnambulismul

| Ea12345 a răspuns:

Somnambula nu cred ca esti. Poate doar prea adormita ca sa iti amintesti ce ai vorbit cu ei.Se intampla uneori...Nu-ti face griji! Eu am un var care atunci cand aveam 16-17 ani iesea noaptea afara, in somn, si se plimba cu bicicleta.Si chiar ca era ciudathee hee
Nu-ti face problema si ai grijat de tine!kiss

| Fuck Googăl. Ask me! a răspuns:

Si eu mai patesc asa. big grin
In somn cand ma intreaba cineva ceva raspund, vorbesc, odata m-am ridicat sa beau ceva ca imi era sete. rolling on the floor Spuneam in somn ca imi e sete si sora mea mi-a adus, m-am ridicat(cu ochii tulburi) si am baut apa. Asta mi-am amintit-o!
Odata in tabara auzisem ceva ce mi-au spus fetele cand dormea (nu-mi amintesc ce le-am spus), iar cand m-am trezit de dimineata am crezut ca am visat ce mi-au spus ele. Nu cred ca suntem somnambule... Cred ca deoarece suntem obosite, creierul nostru nu se odihneste cu toate celulele si receptam orice... Cu toate ca suntem pe jumatate adormite. Asta e. Pup. Ai grija de tine.

| BRG a răspuns:

Şi eu sînt ca tine, vorbesc noaptea în somn, şi a doua zi nu î-mi mai amintesc nimic, toţi î-mi zic dar vorbeai în somn ca şi cînd eram treaz, dar eu nu î-mi amintesc deloc, poate doar un doctor să te ajute, eu înainte luam nişte pastile care le ţinea-m sub limbă şi se topeau era tratament homeopat, dat de un specialist, şi noaptea nu mai vorbeam în somn, şi nu m-ai ave-am coşmaruri, dar de cînd nu m-ai i-au aceste pastile, iar a-m început să vorbesc în somn.

| andra_5126 a răspuns:

Si mie mi se intampla, sa merg, sa vorbesc, sa-i manipulez pe cei din jur cand vor sa ma trezeasca spunand tot felul de chestii, iar cand ma trezesc nu-mi amintesc nimic, cu toate astea miciodata nu am facut ceva care sa-mi puna in pericol sanatate, nu m-am prezentat la examene de cateva ori din cauza asta, dar nu cred ca se pune

| Яαℓuκα a răspuns:

Mi s-a intamplat si miehee hee
Mi-a spus sora mea ca odata ma ridicasem din pat si ii spuneam "Lasa-ma"(nu-mi aduc amintestraight face).
Si cand eram mai mica m-am culcat cu surioara mea in pat si am inceput s-o bat in somn(nici acum nu-mi aduc aminte) straight face
Deci sa nu-ti fie frica. Sa ai grija de tine! kiss

| love_3252 a răspuns:

Si eu am tot 12 ani si mi se intampla la fel