| OMURITOARE a întrebat:

Am 15 ani si am început sa fumez de vreo luna si ceva. Pana acum am fumat doua pachete in aceste 4-5 saptamani. Problema este ca trebuie sa ma duc sa mi fac analizele dar ai mei nu stiu. Va iesi la analize ca fumez? Si daca da. Cum pot face sa nu se vada. In 4 zile merg sa le fac

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca te consulta la plamani se poate sa auda ceva, iar daca te trimite la radiografie la plamani, posibils a vada pete pe plamani, mai ales pe plamanii unui copilas de 15 ani, care inca nu are capacitatae pulmonara dezvoltata, un posibil cancer se dezvolta imediat, in urma fumatului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La analizele de sange nu iese nimic, dar daca vei continuia cu fumatul si vei face radiografii la plamani e alta poveste.

Dar nu vad care e problema daca iese la analize ca fumezi? Daca e asa cool sa fumezi de ce nu e cool sa iti si asumi lucrul asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se va vedea nimic daca e analiza, iti ia sange, daca itibface radiografie ai belit pl

| Adyy5 a răspuns:

Fumezi de la 15 ani? Felicitări... laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adyy5):

Ce ma? am persoane in clasa ce fumeaza din clasa -1- asa ca nu judeca tu repede! poate are stres mult la scoala, acasa, parinti nu il inteleg, poate cu 1, 2 prieteni vorbeste si el, am patit, trecut prin toate, asa ca nu te panica, face ce vrea! Nu stii cat e de greu in perioadele astea!

| Adyy5 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu am avut ceva probleme in viata...am fost exclusă pentru ca nu barfesc, nu înjur si nu fumez.
Mama mea nu mai e, tatăl meu munceste in strainatate si il vad odată la luni bune, stau la matusa care ma bate si nu am frati, doar o prietena buna la scoala.
Am 15 ani jumate si am trecut prin destule in comparatie toti depresivii si fumătorii aia minori ce striga dupa atenție si-si îneacă amarul in băutură si țigări.
Dar nu am devenit ca ei pentru ca n-am vrut sa-mi distrug viața sau sa ma trezesc la realitate prea tarziu.
Eu de ce am putut si altii nu desi multi nu au probleme familiare ca ale mele?
Am si eu colegi care fumează, niste smecherasi depresivi ce rezolva tot cu pumnul si injura toata ziua fara un motiv, fiind lipsiți de educație sau bun simt.
Si fix aia din scoala mea care fumează si sunt in numar mare sunt cei cu note proaste la scoala, violenți, curwari si etc.
Ca copii cuminți nu stiu vreunul care sa fumeze.Si cei care invata au probleme familiale doar ca aia au cap sa judece, nu-s idioti ca cealalta parte.

| OMURITOARE explică:

Nu am cerut pareri despre "e bine sau nu ca fumez", s-a intamplat... Si atata tot. Si cat despre faptul ca nu mi asum chestia asta, mi se pare prea devreme sa ii zic mamei ca fumez. Chiar daca de cand o stiu ea este numai cu tigara in gura. Mulțumesc totusi pentru timpul acordat... Apreciez