| lalalaura a întrebat:

Am 15 ani si sunt impreuna cu un baiat de 5 luni. parintii mei sunt mai rai, asa ca am tinut relatia ascunsa pana acum. faza este, ca nu prea pot sa sa ma vad cu tipul acesta, deoarece suntem foarte cunoscuti in zona in care stam. de fiecare data, trebuie sa ne ascundem. as vrea sa le spun parintilor mei, dar imi este foarte frica ca nu ma vor intelege. mereu cand vine vorba despre chestii adolescentine, sunt distanti si vor sa ma comport ca un adult. ma oftic pe colegele mele, care vorbesc orice cu mamele lor... cum pot face sa ma inteleaga? sad

5 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Părinții tăi nu vor înțelege, mai ales dacă le vei spune că i-ai mințit atâta timp în legătură cu acea relație a ta.
Dar până la urmă, trebuie să o faci, trebuie să le spui adevărul.
Trebuie să îți asumi responsabilitatea faptelor tale, nu da înapo scuzându-te și doar ștergând ușor trecutul. Va trebui să le spui părinților despre relația ta.
Dacă te vor înțelege sau nu, nu știu. Dar sigur aceștia te vor certa pentru că te-ai ascuns de ei.

| Valientin a răspuns:

Ar trebuie sa iti iei inima in dinti sa sa spui daca nu se va afla si va fi mai raqu mai bine as auda de la tine sunt sigur ca o sa te inteleaga

p.s alege un moment potrivit cand msunt relaxati

| corbulalbrosu a răspuns:

Din cele relatate de tine am inteles ca parintii tai sunt de fapt intransigenti si nu raicum te-ai exprimat. Orice parinte incearca doar binele copiilor, iar tu in ochii lor esti si vei ramane mereu un copil.Inclin sa cred ca sunt mai obtuzi datorita educatiei sau a credintei, asa ca singura cale este sa discuti cu mama ta care ar trebui sa intelege si sa observe ca esti deja o adolescenta si nu fetita de acum 2-3 ani. Iti doresc multa bafta.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Laura,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| pufy6646475 a răspuns:

Nu stiu de ce nu mergeți amândoi sa vorbiti cu ai tai sau poate te simți mai bine sa vorbești doar tu cu ei.Eu zic sa vorbești mai întâi cu mama ta, sau cum te simți tu mai confortabil nu stiu cum te înțelegi tu cu ea.Banuiesc ca nu-i va pica faptul ca sunteți de 5 luni împreuna si tu abia acum i-ai spus.Dar trebuie sa-i spui pentru ca la un moment dat este chiar normal sa ai o relație, nu? Sper ca te-am ajutat cat de cat.