| anonim_4396 a întrebat:

Am aproape 18 ani. Am 1 sora ea fiind extrovertita iar eu introvertit. Deci va zic din scurt, eu nu am prieteni nici relatie cu o fata si sincer nu imi pasa sa imi fac prieteni sau sa caut fete nici pe viitor. Cu parintii am o relatie discreta doar ca am probleme momentan sa imi caut un loc de munca si ne mai certam din acest lucru. Soramea lucra si are prieteni iese mereu afara doarme la prietenii sai nu e niciodata acasa se distreaza se duce la sala are bani iar eu ****. Eu stau acasa nu fac nimic is plictisit de viata as vrea sa fiu si eu extrovertit. Spuneti-mi voi e normal ce fel de viata am? Cand mergeam la scoala incercam sa fac parte dintr-un grup de prieteni ca sa fiu si eu ca toata lumea dar din pacate ma excludeau si tot asa stateam singur pe telefon in pauze si mai mereu eram descurajat. Am incercat sa ma angajez dar m-au respins fiindca sunt introvertit si cica job-ul este pentru munca in echipa si sa fiu mai treaz + matur. Eu am incercat sa lucrez in echipa dar cred ca meseria nu era de mine. Dati-mi niste sfaturi ce sa fac cum sa ma schimb. As vrea sa stiu ca am un loc de munca macar sa imi multumesc parinti si pe mine dar sunt stresat am 99999 ganduri habar n-am cum sa fac sa obtin un loc de munca!

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt foarte multe locuri de muncă unde cooperarea cu colegii nu este absolut necesară. Mai caută.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Totul sta in atitudine.
Sa ai mai multa incredere in tine.
Fii tare.
Si motivat sa faci ceva.
Nu te descuraja la fiecare esec.
Daca te depaseste o situatie cauta o persoana de incredere care sa evalueze detasat si sa te ajute.

| OanaDD a răspuns:

Iti recomand sa lucrezi la supermarket pe raion.
Ai treaba ta cu marfa, nu mereu cu oameni, dar va trebui sa raspunzi si la intrebari scurte clientilor. Asta te va ajuta sa te dezolti. Pupici! Succes