| raulinho0805 a întrebat:

Recomand pentru introvertiti sa citeasca poate il ajuta dar nu numai. Am ales sa postez pe acest site pentru a cere si parerea altora cu privire la unele intrebari in legatura cu caracterul omului.Fiecare din noi suntem unici in felul nostru, avem feluri diferite de viata stil, avem personalitati unice. Mi am facut si testul de personalitate mi a iesit introvertit, intuitiv, afectiv, judecativ sunt in categoria de 1 la suta din populatia lumii, sunt toate cele 16 tipuri de caracter descrise de Jung cu rezultatele pentru fiecare categorie in parte.Se pot gasi pe diferite siteuri de specialitate oricine le poate face.In legatura cu ceea ce ma priveste partea cu introvertirea e partea problematica zic eu desi se zice ca, caracterele nu au grade de comparatie nimeni nu este mai presus de altcineva nici cele 2 mari categorii de caractere extrovertit sau introvertit nu le putem cataloga ca fiind superioare una fata de cealalta. Am studiat ceva trebuie sa recunosc si putina psihologie caut raspunsuri ma documentez sa inteleg mai bine cum functioneaza oamenii.As putea sa scriu mult mai mult dar incerc sa fiu cat mai scurt sa cuprind unele parti importante care as vrea sa le accentuez.In primul rand as vrea sa descriu mai bine si sa fac diferenta intre extroversie si introversie. Extrovertitii sunt cei sociabili, dinamici, adaptabili la situatii isi fac relatii noi cu usurinta mai populari dar au si unele defecte sunt suprficiali. Introvertitii sunt cei retrasi tacuti le place sa faca totul singuri prefera munca solitara dar sunt foarte calcuati te poti baza pe ei mai ales in legatura cu munca sunt seriosi adesea sunt cei mai buni manageri. Statele forte dezvoltate Europa de vest, SUA promoveaza tipul extrovertitului munca in echipa desi pe unii nu i a intrebat nimeni daca vor sau nu lucrul asta. Totusi acest lucru are o explicatie de ce se promoveaza munca in echipa.Inainte de dezvoltrea economica lumea se baza pe viata mai mult rurala care era arhaica, statornica centrul de activitate totul se contura in jurul satului a oameniilor care isi duceau viata de zi cu zi.Munca era pentru asigurarea hranei pentru familii a celor necesare traiului zilnic. Odata cu aparitia oarselor mari a dezvoltarii economice inceput Marketingul trebuiau oameni care sa vanda ceea ce sa producea. Atunci a inceput sa se puna accentul pe bunii negociatori de regula acestia sunt extrovertiti sisistemul de productie in fabrici se bazeaza pe munca in echipa chair si birourile erau facute ca oamenii sa poata interactiona usor. Acest lucru ii afecteaza pe introvertiti si o sa explic de ce. Introvertitii sunt in asa fel conceputii ca ei au o stimulare intrena au trairi interioare si le este suficienta aceasta stimulare pentru a functiona, ei isi iau energia isi incarca bateriile stand intr un mediu linistit fra sa socializeze prea mult sunt contemplativi dar nu se poate spune ca o persoana este 100 la 100 extrovertita sau introvertita si introvertitii simt nevoia de socializare dar intr o masura mai mica. Extrovertitii nu sunt stimulati si atunci ei trebuie sa se stimuleze reciproc de asta nevoia de socializare dar au si ei la randul lor momentele de pauza. De obicei se intalnesc in grupuri relationeaza socializeaza chiar daca leaga prietenii superficiale in scimb introvertitii isi aleg cu mare grija prietenii de aceea au mai putini sau unii chiar de loc. Ceea ce recomand e ca fiecare sa pota alege in legatura cu munca sa aiba optiuni in a lucra singur sau in echipa la noi in Romania mai greu dar pe viitor poate se schimba ideea e sa stim despre ceea ce este vorba si ce ar trebui sa facem. Introvertitii sunt mult mai constinciosi mult mai concentrati asupra sarcinilor care le fac la locul de munca de aceea sunt cei mai buni si e dovedit stintific.Ei cel mai bine ar fi sa lucreze solitari sa se concentreze asupra ideiior sarcinilor si dupa ce au analizat situatia sa se adune impreuna si sa dezbata ceea ce au gandit si ceea ce vor sa puna in aplicare.
Nu trebuie sa traiesti doar cum iti place nu esti obligat sa ti se inpuna un anumit mod de viata fiecare este liber sa aleaga cum e mi bine pentru el daca esti introvertit poti refuza sa traiesti viata ca si cum ai fi extrovertit sa faci cum iti place tie si nu doar cum le ar place altora sa te vada ca faci. Daca esti extrovertit la fel cauta locurile unde te simti bine munca in echipa ti se potriveste de minune. Intrebarile sunt Cum alege ti sa traiti daca va cunosteti mai bine, ce mod de viata alegeti, sa vi se impuna sau sa va impuneti singuri propriul mod de a trai si ce in ce parte va incadrati extrovertit sau introvertit?
O zi buna!

2 răspunsuri:
| sappy a răspuns:

Cel mai bine este sa judeci, eu unul sunt la limita dintre cele doua categori dar depinde de situatie si dispozitie!

| AnarchyUK a răspuns:

Salutări!
A fost o lectură destul de interesantă, deși recunosc că am mai sărit peste cuvinte. Nu am studiat psihologia, deși plănuiesc să o fac, cel puțin asta îmi doresc. Oamenii sunt foarte complecși, de aceea ne-am autocaracterizat ca fiind cele mai inteligente „animale" de pe Pământ. Nu avem putere fizică, însă avem inteligență, personalitate, atitudine, lucruri care se dovedesc (cel puțin deocamdată) folositoare pentru evoluția noastră continuă, extinderea, altfel spus. Însă aceste lucruri, aceste diferențe dintre oameni au adus și multe conflicte.
Introvertiții și extrovertiții se pot înțelege și pot deveni buni prieteni în anumite cazuri, atunci când se lasă puțin de la amândoi (dovadă fiind sutele de prietenii deja existente și sănătoase, ca să spun așa). În opinia mea, unul dintre motive ar fi faptul că se completează reciproc. Extrovertitul este cel cu picioarele pe Pământ, pe când introvertitul e cel care visează. Imaginează-ți că cel care visează este prins de niște baloane și zboară, fiind visătorul ce crede că poate atinge cerul, iar cel sigur pe sine, mai rațional (extrovertitul) îl prinde pe acesta de picior. Este o relație echilibrată, unul nu-l lasă pe celălalt să stea prea mult cu capul în nori și invers, extrovertitul mai învață puțin din arta liniștii, să se cunoască pe sine însuși. Spun acest lucru întrucât în ceea ce ne-ai povestit, extrovertiții lucrează cu extrovertiți și introvertiții cu introvertiți. Nu, amândouă tipuri umane se pot înțelege și pot lucra împreună.
Nimeni nu ne impune nimănui nimic. Tu singur îți sculptezi personalitatea și principiile după care vei ajunge să-ți ghidezi viața, indiferent din care dintre cele două categorii faci parte. Mintalitatea ar trebui să fie una deschisă indiferent de personalitatea ta. Trebuie să știi să te pui în pielea altuia, să-l înțelegi, nu să judeci aiurea. A fi introvertit nu este prea susținut deoarece trăim într-o lume în care această mentalitate despre care am vorbit este una îngustă, care nu vede prea departe. Sunt introvertită, și totuși nu mi-aș schimba modul de viață. Nu îl consider greșit, pentru că nu este greșit. Artiștii: scriitori, compozitorii, pictorii, fotografii, oamenii aceștia au construit cultura din zilele noastre, și mulți au rămas în istorie, fiind foarte respectați. Militari, conducători recunoscuți - sunt și extrovertiți, și introvertiți. Aceasta e dovada vie că suntem egali. Da, unora le place mai mult să fie pe lângă cei mai deschiși, mai sociabili, alții preferă profunzimea și starea de visare a unui om. Dacă știi să-ți impui punctul de vedere, știi să te comporți și ești tolerant, poți face orice îți propui, indiferent de personalitate. Ea ne face unici, dar nu ne diferențiază în totalitate. E un paradox.