| dulshe a întrebat:

Am auzit ca postul incepe de astazi. E adevarat?
Ce mancaruri as putea manca in acest post?

7 răspunsuri:
| Leea1234 a răspuns:

Da...de azi crestinii ortodoxi, pana la Craciun nu mai mananca carne, lapte, branza, oua...se mananca doar legume, fructe...
ai putea manca:
cartofi prajiti, ciorba de legume, mancarica de cartofi, pilaf de orez, sarmalulte cu soia (soia se gaseste in magazine .ambalata in pungi sub forma de granule...si ai scris pe punga cum se prepara!)mai sunt si snitele de soia cu usturoi si mamaliga sunt delicioase!
in magayine se gasesc pateuri de post...care sunt delicioase...mai este si margarina vegetala...care o poti manca la micul dejun cu gem si ceai...sunt multe combinatii intreab-o pe mama ta ca ea sigur stie...
succes...si Dumnezeu sa-ti ajute...

auran
| auran a răspuns:

Meniul I

Bors de legume
Pizza de post
Mere la cuptor

Meniul II

Bors de hribi cu cartofi
Stufat de mazare
Prajitura cu morcov

Meniul III

Ciorba de zarzavaturi
Sarmalute in frunza de stevie
Salata de fructe

Meniul IV

Supa crema de legume cu crutoane
Ciuperci ŕ la grec
Prajitura cu miere si nuci

- sursa - http://www.crestinortodox.ro/ziarul-lumina/78158-12-retete-de-post -
si mai sunt acele zile cand ai dezlegare la peste (asta daca iti place pestele)...

| alexa a răspuns:

Da astazi incepe
pai exista multe mankruri de post:acum sunt pe piata si pateuri, cascaval si alte alea.sau mancare gatita:orez, fasole, mazare, varza, ciuperci, ciorbe de toate felurile, soia, cartofi
multa bafta la gatit

| dulshe explică:

Va multumesc tuturor:*

| demonel a răspuns:

Da astazi incepe dar nu trebuie sa te reti doar de la mancare ci si de la ganduri necurate si trebuie sa te spovedesti

succes

| lenyia a răspuns:

Sarmale cu legume si ciuperci, Orez sirbesc, Cocteil de legume cu ciuperci la cuptor cu sos alb, Cartofi gratinati cu mujdei, Iahnie de fasole...

| miha92 a răspuns:

Da de azi intram in postul Craciunului, cateva mancari de post:CARTOFI NATURE,. Rosii umplute cu vinete, Cartofi gratinati cu mujdei, Ghiveci de legume, Cartofi copti, Iahnie de fasole.