| Whateverrr a întrebat:

Am auzit ca rezultatele de la examene de anul asta nu vor fi postate public, ci fiecare elev in parte va afla rezultatul sau. Credeti ca regula asta s-a aplicat doar datorita pandemiei, sau va fi valabila de acum inainte?

Răspuns Câştigător
| 4StarLight a răspuns:

Nu cred ca este din cauza pandemiei. Din ce stiu, aceasta regula s-a aplicat pentru ca multi părinți, atunci cand au avut de completat o cerere in care ii întrebau dacă sunt de acord cu prelucrarea datelor copiilor, au ales să bifeze ca nu, nu sunt de acord. Datele acele personale inseamna doar afișarea numelui. Din cauza ca a fost o majoritate de părinți care a ales nu cand a completat cererea aceea, s-a luat decizia ca rezultatele sa devina anonime. Nu stiu daca si la bac va fi la fel si nici daca asa va fi de acum încolo. Dar nu consider ca pandemia are legatura, ci mai degrabă acel scandal de pe Facebook de acum câțiva ani în care oamenii nu erau mulțumiți cu prelucrarea datelor, si de atunci s-a introdus aceasta cerere care te intreaba daca esti se acord sau nu.

1 răspuns:
| anonymus005249 a răspuns:

Cred ca va fi valabilă de anul asta înainte, si in niciun caz vand motivul virusului. Mie, cel puțin, mi se pare o prostie deoarece elevii nu isi pot vedea rezultatele celorlalti si sunt mai multe lucruri negative. Nu sunt de acord cu asta!