| sorin a întrebat:

Am auzit un preot zicand, citez:"Dumnezeu nu are nimic de pierdut ci, pe toti de castigat". Ce concluzii trageti din acest citat?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Placut joc de cuvinte happy,
Eu stiu unul si mai frumos (zis de un preot mormantarea unei persoane tinere):"Dumnezeu ne da pe rand, si ne ia pe sarite"

11 răspunsuri:
| yuli10 a răspuns:

Se zice ca atunci cand un om moare, el moare pentru ca Dumnezeu avea de nevoie de el. desi probabil chestia asta e doar un mod de a convinge credinciosii sa nu il urasca pe El pentru ca isi pierd apropiatii, mie imi place sa cred ca e adevarat.

| asya a răspuns:

Adica Dumnezeu ne ia... pierd cei de pe pamant ce raman fara cineva drag... dar El castiga un suflet... Oare e drept acest,, joc"? Si @gabrielandrei crezi ca e drept sa moara un copil de 1 an...care abia stie cum e viata...in locul unui batran de 90 de ani... ce se roaga sa moara odata?

| asya a răspuns:

@andreea:am dat doar un exemplu... exact asa poate sa ia Dumnezeu si sufletul unui copil de 10-11-12 ani etc...stiu ca asta e legea firii sa ne nastem si sa murim, dar totusi moare un copil, un suflet nevinovat, iar unul ce fura, inseala poate chiar omoara traieste bine mersi...sa nu crezi ca nu exista astfel de persoane in libertate...si asta nu mi se pare corect! Poate o sa zici ca ala o sa fie judecat cand ii va veni randul... dar nu avem de unde sa stim ce e,, dincolo"! Totusi stau sima gandesc cateodata de ce le mai da viata Dumnezeu unor copilasi ca sa ii ia inapoi intr-un an 2...3...si provoaca atata suferinta parintilor, fratilor, bunicilor...etc? Cred in Dumnezeu...ma rog Lui, dar cateodata nu-L inteleg!

| mariobros a răspuns:

Eu cred f mult in liberul arbitru, in viata asta totul depinde de tine, sa spunem ca Dumnezeu " ne da drumul " pe axul drumului (vietzii) si de-acolo esti liber sa mergi in orice directzie alegi. Tu hotarasti mai departe daca vrei sa fii pierdut sau castigat, asul e la tine in maneca, si asta e singuru joc unde nu poti blufa

| ladybird a răspuns:

Lasati-L in pace pe Doamne-Doamne ca se supara! Nu stii tu ca este Atotputernic? Vrei mai multe explicatii?

| abis a răspuns:

Sunt convins ca nici preotului nu-i era foarte clar ce a vrut sa spuna cu asta. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Odata cu moartea noastra Dumnezeu o sa ne gastige pe toti happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si vin cu eu alta daca nu stiati legile romanesti: castigurile se impoziteazahee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@asya: Eu cred ca este drept, oricat de stupid ar parea... Un copil de 1 an nu a apucat sa descopere frumusetea vietii, pentru ca intr-un an de zile, abia incepe sa priceapa ca cea care il tine in brate este "mama"...
La varsta de un an este imposibil sa realizezi ca exista lucruri pentru care merita sa traiesti... Este imposibil sa regreti ca pleci dintr-un loc pe care nici nu ai apucat sa-l descoperi...
Este adevarat ca parintii acelui copil ar suferi enorm, insa sunt convinsa ca as suferi enorm si daca mi-ar muri parintii sau bunicii, indiferent de varsta pe care o au...
Moartea este o lege a firii... "Daca nu am muri niciodata, ce rost ar mai avea sa traim?" Este inutil sa ne intrebam de ce trebuie sa fie asa. Nici daca am afla raspunsul, nu am putea schimba nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ori preotul era beat ori era prost
adica cum pe toti mai sunt si care merg la michidutza a uitat de ei?
ofof ce ma enerveaza preoti astia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Concluzia mea: un preot fara har, nepregatit.