| mada_4633 a întrebat:

Am de facut un proiect la logica despre ceva...de exemplu comunicare, adolescenti, droguri etc si nu stiu despre ce si putea scriethinking Vreo idee? Funda:X

Răspuns Câştigător
| Dominicc a răspuns:

Habar nu am nici eu!

Gandeste-te putin!

Comunicarea intre persoane se face din faptul ca se porneste de la o relatie deschisa la convorbiri din ce in ce mai apropiate, si mai deschise sau mai intime, depinde doar de persoanele si ce interes de conversatie au. Adolescentii se lasa usor manipulati in fata factorilor care provoaca dependenta. De exemplu un adolescent care este o persoana linistita si nu iese in evidenta cu nimic deosebit, nu se afirma prin nu stiu ce injuraturi sau certuri, poate devenii in cateva zile o persoana foarte aroganta si enervanta, sau dependenta de... ceva anume. Cand intri intr-un grup si esti nou, acel grup iti impune niste reguli care trebuie sa le respecti! daca nu le respecti, esti exclus. In acel grup se face un cerc de comunicare intre membrii, fiecare avand cam aceleasi drepturi! Acolo apar factorii externi in semn de distractie, ca de exemplu drogurile sau ierburile legale. Aici fiecare membru trebuie sa incerce altfel e luat drept veriga slaba. Membrii slabi o sa fie pusi sa contribuie la aducerea "marfii" pentru consum, ca de exemplu tigarile sau. drogurile! De aici apare dependenta pentru ca m-am luat dupa prietenul meu din grup, ca e Cool sa fumez si eu iarba sau sa trag in mine ceva ce imi da o stare de frenezie, si asta e doar pentru moment!

Unii se trezesc la realitate si realizeaza ca lumea este in afara cercului, pe cand unii. continua aici. aici e familia. aici e bucuria...

Mai, nu am ideee, chiar nu am! ceva mai bun nu ai?