| SiA31 a întrebat:

Am de făcut un proiect de examen despre "O viziune asupra auditului în viitor".
Aveți vreo idee despre ce aș putea scrie sau niște surse bibliografice care m-ar putea ajuta?
Mulțumesc!

19 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Scrie exact ce ai scris pe Google Academic si o sa gasesti tot ce vrei acolo (Google Scholar).

| SiA31 explică (pentru DoarBogdan):

Încerc acum. Ne-au cerut și minim 5 surse bibliografice și de asta mă stresez mai mult. Că nu prea găsesc cărți pe tema asta -_-
P.S. Urăsc facultatea asta laughing

| DoarBogdan a răspuns (pentru SiA31):

Eh. eu am facut si am de facut cu minim 20 de referinte (si de alea... rapoarte stiintificie, care vad ca nu le gasesc moca)

| SiA31 explică (pentru DoarBogdan):

Am alt proiect de examen în care îmi trebuie numai date de pe site-ul ANAF și rapoarte științifice din cadrul unor firme laughing) deci chiar te înțeleg.
Am avut 6 proiecte de examen semestrul ăsta și intru și în sesiune săptămâna viitoare.
Îmi sap groapa de acum laughing)

| DoarBogdan a răspuns (pentru SiA31):

A... ma provoci? laughing
Am avut proiecte de nu imi doream sa inceapa ziua de maine.

| SiA31 explică (pentru DoarBogdan):

Să nu mai vorbim de lucrări de licență/dizertație, sau to be continued. doctorat laughing
În perioadele alea, ne dorim să murim înainte să ajungă ziua susținerii laughing)
#StudentLife

| DoarBogdan a răspuns (pentru SiA31):

Eh, a trecut licenta. Dizertatia nu cred ca o sa fie asa de grea. Dar daca o sa fie... probabil o sa ma plang si de ea.

Succes sa ai!winking

| SiA31 explică (pentru DoarBogdan):

Mulțumesc, asemenea! ^-^

| DoarBogdan a răspuns (pentru SiA31):

Merci ^_^

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai putea scrie ca auditul in viitor va fi aproape in totalitate automatizat si asistat de AI. https://www.google.com/......ps?/search

| SiA31 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am discutat la școală despre treaba asta.
Eu nu cred că se va ajunge până aici. Adică, d.p.m.d.v. sunt chestii legate de partea de audit contabil pe care mașinăriile nu le pot înlocui.
Dar ai dreptate, pot face un subiect întreg și despre "inteligența artificială" în cadrul auditului.
Mulțumesc! happy
Mai aștept idei ^-^

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SiA31):

Ei, nu? Da niste exemple? Standardizare, proceduri clare, automatizare. E atit de simplu. La noi nu se vrea asta pentru ca ar trebui dati afara 95% din inutilii de la ANAF si alte institutii similare. Uite, de exemplu eu tot ce facturez pe firma stochez digital. La fel si toate documentele posibile. Un control ar putea dura maxim 30 de minute. Extrasele de cont se pot verifica bine-mersi si remote. Ce face statul roman? Le vrea printate dom'le pe toate! Ca sa taiem copaci ca prostii si sa stea unii cate o zi-doua-trei la un rahat de control care nu are voie sa dureze mai mult de o ora!

| SiA31 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, aici sunt complet de acord cu tine. Ar fi totul mai ușor dacă lucrurile ar fi digitalizate. Prea multe hârțogării și timp pierdut cu aranjarea lor.
Dar nu cred că inteligența artificială ar putea înlocui în întregime populația activă în domeniul auditului. Într-adevăr, tehnologia ar fi foarte utilă în ceea ce privește principiul obiectivității în cadrul auditării unei societăți.
Dar, din punctul meu de vedere, nimeni nu se pricepe mai bine să sape după ilegalități decât oamenii laughing)) Cred că mi-ai înțeles ideea

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SiA31):

Daca s-ar elimina hirtiile s-ar simplifica si mai mult procesul. A, da, si nenorocitii de bani fizici sa fie eliminati. Adio salarii la negru, adio plicuri in buzunar, multe. Bine, noi ca populatie si mentalitate sintem o suta de ani in urma tendintelor, oricum. Doar pe alea negative le adoptam instant.

| SiA31 explică (pentru GabiDumitrescu):

La asta cu salariul. e un subiect mai complex. Mulți dau bani la negru pentru că și contribuțiile la stat sunt enorm de mari pentru economia țării noastre. Și sincer. Nu poți să îi blamezi. E dificil să trăiești de pe o zi pe alta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SiA31):

Ei **** sa fim seriosi! Asa sunt ei obisnuiti sa fure, asta e buba. Nu poti cere statului si autoritatilor corectitudine cand tu furi cu orice ocazie!

| SiA31 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu că statul nu ar fura laughing să o vorbim pe cea dreaptă.
Toate lucrurile pleacă de sus. Doar nu fac legile cei care se duc la muncă să aibă bani să pună o pâine pe masă.
Am mai spus precizat. Dacă 3/4 din populație și-ar permite un trai decent, rata hoților ar scădea în România.
Problema e că și populația așa a fost învățată. Multă muncă pe bani puțini.
Un cerșetor face pe lună mai mulți bani decât un salariat. Doar nu s-ar angaja pe mai puțini bani decât câștigă din cerșit, furt, ș.a.m.d.
Și impozite și taxe pentru banii lor cine le plătește? Tot noi, că doar noi le dăm.
Economia la noi e de mult dusă pe apa sâmbetei. Păcat de țară, că era frumoasă, până să îi taie și pădurile. sad

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SiA31):

Daca nu s-ar mai fura, si-ar permite mai multi un trai decent. E un cerc vicios aici. Economia inca nu e dusa, dar nici nu mai are mult. Sint destul de multi care profita de fondurile europene si fac treaba buna, insa daca statul i-ar ajuta mai mult in loc sa le puna bete in roate, ar fi super. Iar in scoli sa se faca naibii antreprenoriat si orientare profesionala din clasa zero, nu religie!

| SiA31 explică (pentru GabiDumitrescu):

Așa este. Sunt în totalitate de acord cu tine happy
În urma discuțiilor noastre, am reușit să și finalizez proiectul. Sper să fie și corect laughing