| Callme a întrebat:

Buna!happy Trebuie sa fac un proiect cu tema "alietii gradinarului" aveti idee ce as putea scrie?batting eyelashes

funda

Răspuns Câştigător
| LIN2010 a răspuns:

Gradinarul are cativa "aliati" de nadejde, de pilda albinele(il ajuta la polenizarea plantelor), buburuzele(il ajuta in lupta contra afidelor), animalele din grajd(il ajuta la fertilizarea solului prin producerea"gunoiului de grajd"pentru culturile "Eco", si asa mai departe... Sper ca ti-am deschis calea spre un proiect.Succes,si te salut cu fundita

3 răspunsuri:
| Callme explică:

Aliatii* scuzeblushing

| TeddyPaul a răspuns:

Aliati sau alieti?

| abcabcabc a răspuns:

Aliati gradinarului pot fi : albinele, bondarii care ajuta legumele sa cresca mari frumoase si gustoase; furnicile care ucid daunatorii; ramele care afaneaza si oxigeneaza solul; gargaritele care mananca paduchii pomilor; vrabiile si randunicile care mananca insectele daunatare mari ( coropisnitele de excare manaca radacinile plantelor ) ...etc sunt multi aliati