| Jokerul12 a întrebat:

Am fost la nutritionist si m-am tinut 3 saptamani, problema este ca in astea 3 saptamani am dat 7 kg jos dar nu ma mai pot duce. si la nutritionist imi dadea si niste fiole. 1 fiola pe zi, oare daca tin eu, fara paine fara suc si chestii, reusesc ceva fara fiole? Va rog help me

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiolele au efect placebo! Adica, nu contin decat apa simpla, dar pentru ca tu nu stii, ai impresia ca ti-a dat cine stie ce substanta si tu slabesti. De fapt, totul este in capusorul tau, si nimic in fiolele alea.
Continua sa tii acelasi regim si miscare, asa cum ti-a recomandat nutritionistul si vei continua sa pierzi in greutate!

| Darcs a răspuns:

Bineinteles ca vei reusi. Ideea slabitului este in principiu, nimic mai mult decat acel deficit caloric. Cel mai important este sa mananci putin si des, mesele, bineinteles, fiind unele sanatoase si placute pentru tine. Chestiile astea cu suplimente si asa mai departe nu sunt principala metoda de slabit. Daca tu te hidratezi foarte bine, minim 2 L de apa pe zi si mananci bine, sanatos si nu mult, atunci nu vei avea probleme cu slabirea. Conteaza mult si activitatea fizica. Dar daca nu iti place, rezuma-te la cateva plimbari in aer liber si atat. E important ce mananci si ce bei. Mult succes.

| peperonies a răspuns (pentru Darcs):

Oamenii care mananca oricat si nu se ingrasa cum sunt in deficitul ala caloric?

| Darcs a răspuns (pentru peperonies):

Oamenii care mananca orice si oricat sunt oameni cu un metabolism de fier. Cei cu metabolism lent care se ingrasa rapid nu au de ales. Trebuie sa apeleze la acel deficit din cauza ca metabolismul lor, fiind unul lent, nu arde suficient si totul se depune rapid. Insa, nu se recomanda nici un deficit foarte brusc sau o scadere mare de calorii pentru ca va incetini metabolismul si mai rau.

| peperonies a răspuns (pentru Darcs):

Pai ai cam schimbat logica brusc. greutatea ori e controlata de metabolism ori de calorii? hotaraste-te.

| Darcs a răspuns (pentru peperonies):

Nu, nu am schimbat nici o logica. Sunt pur si simplu situatii diferite. E extrem de simplu de inteles, poate am avut eu greseala sa nu ma exprim suficient de coerent pentru tine. Deci, cum spuneam, nu am schimbat logica, ci doar am spus ca in functie de situatie, exista o alta abordare a problemei. E normal ca fiecare problema sa aiba o rezolvare proprie. Greutatea e controlata de ambele lucruri. Dar metabolismul arde grasimile si cu asta se ocupa el dar un om sedentar, sa spunem sau care pur si simplu are ghinionul sa aiba metabolismul lent, nu are alta solutie decat sa scada caloriile din meniul zilnic ca sa slabeasca si asa ajuta metabolismul sau sa aiba putine calorii de ars pe care sa fie capabil sa le arda fara probleme, in timp ce altii, au arderi foarte rapide si nu au nevoie de vreun deficit caloric. Nu se vor ingrasa pentru ca au arderi eficiente. Asta este ceea ce am spus, dar poate nu asa detaliat. Imi cer scuze daca exprimarea mea nu a fost suficient de detaliata, dar pentru intentia ta de a porni o cearta nu imi cer scuze eu si nici nu iti cer sa o faci. Eu mi-am asumat responsabilitatea de a ma face inteleasa. E suficient pentru mine.