| bianca898 a întrebat:

Am inceput sa intru in depresie deoarece de o vreme tot stau inchisa in camera mea. Pur si simplu nu am cu cine sa ies, am incercat de cateva ori sa ma plimb si singura insa nu ma simt bine sa ma plimb asa de una singura, uneori cand am chef, asa mai merge o data de 2 ori dar nu pot mereu sa ies singura deoarece o dau si in anxietate, nu prea mai comunic, aproape ca nici nu mai stiu cum sa ma comport cu oamenii si cum sa comunic cu ei si ma simt din ce in ce mai exclusa desi tot incerc sa imi contactez cunostiintele sau rudele si degeaba, nu primesc aceeasi dorinta din partea lor sa ne mai vedem, sa mai iesim sa mai vorbim si noi sa pastram legatura.

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Eu cred ca jumatate din ce scrii aici exista numai in imaginatia ta.Iti vei da seama cand mai cresti ca perspectiva din care privesti relatia cu ceilalti este de fapt aceeasi din care tu privesti relatia cu tine, cu propriul sine.Deci asta inseamna ca de fapt tu nu te accepti asa cum esti, nu ca toata lumea este impotriva ta.

| StefanChriss a răspuns:

Buna! Îmi pare rău că te simți așa. Este evident că treci printr-o perioadă dificilă și că ai nevoie de sprijin. Dacă experimentezi simptome de genul, este important să ceri ajutor profesional. Un terapeut sau consilier te poate ajuta să înțelegi ce se întâmplă și să dezvolti strategii pentru a face față simptomelor.
Între timp, există câteva lucruri pe care le poți face pentru a te ajuta să te simți mai bine: Fă mișcare în mod regulat. Exercițiile fizice sunt un remediu natural pentru depresie. Ele pot ajuta la îmbunătățirea dispoziției, a somnului și a nivelului de energie. Petrece timp în aer liber. Expunerea la lumină naturală poate ajuta la reglarea hormonilor și la îmbunătățirea dispoziției. Stabilește-ți obiective mici și realiste. Atunci când reușești să îndeplinești un obiectiv, îți va crește stima de sine și te va motiva să continui. Spune cuiva cum te simți. A vorbi cu cineva despre ceea ce trăiești poate fi de mare ajutor. Este important să nu te descurajezi dacă nu vezi rezultate imediat. Recuperarea de la depresie poate dura ceva timp și efort.