| croissant a întrebat:

Am luat țeapă! Am căutat un bilet la florin salam la berăria h. Și respectiva mi-a spus că are bilet și am platit! Iar ulterior aflu că era de fapt o invitație gratuita data de ei! Pot face plângere? Sau nu are ce să facă? P.S am doar ibanul ei și emailul!

18 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Nu poti, am luat si eu teapa pe olx tot in genul, banca nu poate retrage suma din moment ce tu ai autorizat tranzactia, poate o gasesti dupa iban dar pentru cateva sute de lei mai mult ai de umblat, nu merita las-o asa, e o lectie.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti!
Nu-i nici o teapa, daca ala a vrut sa-ti vanda invitatia lui si tu ai acceptat si platit, ca asa ai vrut.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mna, era invitatia ei, face ce vrea cu ea.
daca nu vroiai teapa luai de la organizator direct

| croissant explică (pentru suntserios):

Și pot face plângere daca dețin doar emailul și ibanul ei?

| suntserios a răspuns (pentru croissant):

Plangere pe ce motiv?
Vroiai pe gratis invitatia ei? sau cum? ca nu inteleg.

| Hyperion7 a răspuns (pentru suntserios):

Cred că nu ai înțeles întrebarea.A zis că vinde bilet, nu invitație.
Adică a indus-o in eroare, încercând să o înșele cu ceva ce nu deține.

| suntserios a răspuns (pentru Hyperion7):

I-a vandut acces la concert. Asta vroia, asta a primit. Cumva invitatia nu a fost valida?

| Hyperion7 a răspuns (pentru suntserios):

Pare plauzibil ce zici.

| croissant explică (pentru suntserios):

A fost valida!

| suntserios a răspuns (pentru croissant):

Și atunci? Vrei sa faci o plângere doar așa din ciuda?

| dullcat a răspuns:

Iei legatura cu beraria si vezi ce se poate rezolva.

| Hyperion7 a răspuns:

Pai a săvârșit infracțiunea de înșelăciune. Daca e vorba de o sumă destul de mare, fă plângere, dar daca nu e, nu prea merita.

| croissant explică (pentru Hyperion7):

Și pot face plângere daca am doar emailul și ibanul ei?

| Hyperion7 a răspuns (pentru croissant):

Pai ai ibanul, iar pe baza ibanului poate fi identificată tipa

| croissant explică (pentru Hyperion7):

Păi invitațiile de la berăria h se dau gratis pe email la unele persoane! Și ea le-a primit gratis și apoi mi le-a vândut mie spunând că este bilet! Vreau doar sa știu dacă se poate face ceva in mod legal sau nu având doar ibanul ei daca nu asta e!

| Hyperion7 a răspuns (pentru croissant):

Pai daca ție ți-a dat undeva cu virgula, înseamnă că ceva nu e in regula.
Ori daca ea a zis că vinde BILET și nu INVITAȚIE, nu e clar că nu e normal sa îți ia bani pentru ceva ce nu deține?
In plus, da, poți face ceva, doar că îți asumi și consecințele juridice ulterioare(asta in caz că dorești să înaintezi ancheta), consecințele fiind cheltuieli pe avocați etc.

| johnnny123 a răspuns (pentru croissant):

"ea le-a primit gratis și apoi mi le-a vândut mie"

Ai vrut să intri la acel concert contra unei sume de bani, iar acea persoană ți-a făcut posibil accesul. Ce relevanță are că era invitație sau bilet? Ce relevanță are că ea a făcut rost de invitație gratuit? De ce nu ai fost tu deștept să faci rost de invitație gratuit?

Dacă eu primesc gratis o mașină, înseamnă că nu pot să o vând mai departe nimănui, trebuie să o dau tot gratis? Sau care-i logica ta?

| VoidEternal a răspuns:

Scrie-i lui Salam. Te despăgubește el.winking