| ionutt a întrebat:

Am maine test la romana si presupun ca o sa ne dea un text ( nu am nici cea mai mica idee ce ) pe care nu l-am studiat, si noi trebuie sa argumentam ca apartine genului LIRIC! cum as putea sa incep, sa continui. si sa termin? vreau sa dau funda tongue neaparat

4 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Buna.
1. Definitia operei lirice.
2. Trasaturi (mod de expunere, eul liric)
3. Marci ale eului liric in text (parti de vorbire la pers I)
4. Descrierea cadrului poeziei (comentariu pe scurt)
5. Semnificatia a cateva figuri de stil
6. Sentimente exprimate
7. Elemente de versificatie
8. Concluzie "Deci, opera cutarica scrisa de cutarescu apartine genului liric.

happy

| TeoPT a răspuns:

@Daria
In opera lirica gandurile si sentimentele sunt exprimate in mod direct.
Demonstratia de opera lirica nu este inventar de figuri de stil, ci prezinti sentimentele eului liric, explicand semnificatia acelor figuri de stil. Daca doar enumeri figurile de stil nu ai facut nimic.

| Daria a răspuns:

Deci poti sa incepi cu ceva de genul:Autorul prin opera sa...si descrii despre ce e vorba. Apoi:Aceasta opera apartine genului liric pentru ca:
=>actiunea este prezentata in mod indirect
=>prezenta eului liric
=>prezenta figurilor de stil
=>prezenta imaginilor artistice
=>sunt prezentate sentimentele autorului prin prezenta eului liric
=>discursul genului liric este la persoana 1(de obicei)
Si apoi in incheiere, poti sa zici ceva de genultonguerin aceste caractersitici, am demonstrat ca opera...(numele) de (numele autorului) este o opera lirica.happy
Eu asa am scris la un test si am luat punctele. Sper sa te ajute rasp.meu :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

App si p mine m-a ajutat la teza.Multumesc:X 7h30