| justme2846 a întrebat:

va rog mult cine ma poate ajuta si pe mine? dau funditalove struck.Cum argumentez ca un text apartine genului liric? adica ce elemente specifice are? imi trebuie neaparat! Multumesc mult:*

Răspuns Câştigător
| florentinf a răspuns:

Off, e o teorie complicata sa ti-o explic ( eu am invatat-o cand eram a 5-ea si o s-o inveti si tu, vei fi s-o inveti de pe rost la fel ca minte ).
Argumentele prin care se poate demonstra ca opera literara ( numele poeziei, ex: o scrisoare pierduta ) de ex: Mihai Eminescu apartine genului liric sunt:
1 ideile gandurile sentimentele trairile si impresile autorului sunt comunicate in mod direct prin vocea eului liric
( acum ce e eul liric?)
Eul liric este
= este purtatorul de cuvant al autorului, este o abstractiune adica o realitate care nu se poate lua cunostinta prin simturi ci doar prin baza gandiri logice, se materializeaza in forma unei fiinte umane de tipul unui :poet,filozof, omul de geniu, artistul, indragostitul, copilul...etc.
asta a fost sa stii ce e genul liric, acum punctul 2
2 eul liric se materializeaza intr-un indragostit ( tu analizezi poezia si spui ce parere ai in ce crezi ca se materializeaza, adica se infatiseaza)
3.formele verbale si pronomilale de persoana 1 si a 2 a singular si plural : eu, tu noi, voi, ( aici dai exemple, ex: tu stateai pe o banca.) 3b) forme de persoana 1 si a 2 a ale pronumelui si adjectivului posesiv : a mea, a ta, a noastra, al meu etc
3c interjecti of! oh! zbrr!
punctul trei nu-i neabarat sa-l scrii, scrie-l doar daca-ti cere sa analizezi poezia si daca-ti cere s-o analizei identifica si ce scrie la puncul 4
4) sunt prezente si imagini artistice
vizuale (ce se vede) : apa, copaci
auditive zgomote
cinetice/de miscare cade, ploua
olfactive mirosuri
5)ideile poetice sunt sustinute estetic adica frumos de figuri de stil precum;
epitetul,personificarea,hipebola,metafora,inversiunea,interogatiaretorica, comparatia, repetitia, exclamatia retorica.

5 ideile poetice sugereaza sentimente eterne precum dorul iubirea tristetea bururia nostalgia melancolia mandria si altele

si acum ultima parte pe care trebuie s-o intelegi tu daca nu sti eul liric genul liric mai cuprinde inca cateva lucruri dar le inveti de la profesoara

punctul 6 neavand actiune si personaje, textull liric nu se poate povesti sa nu te apuci sa povestesti poezia ca o sa iei doi.

Bafta sper ca ti-am fost de ajutor

4 răspunsuri:
| RazzyFUnik a răspuns:

Ce va invata la scoala? sau nu mai exista scoala? e asa de greu? trebuie sa iti facem noi tema pe net? o mica cautare pe net si in 5 minute afli mai mult decat ai nevoie. Dar e mai simplu de a gata si maine poimaine picam bacul iar si plangem

| Giulia16 a răspuns:

Acest text apartine genului liric deoarece are figuri de stil,expresii frumoase,are rima si sentimentele,emotiile,starile eului liric sunnt exrimate in mod direct si subiectiv,iar autorul foloseste un limbaj artistic.

Eul liric[poetul] = este vocea care,in poezie,comunica sentimente,emotii,impresii, ideile poetului intr-un limbaj diirect, prin intermediul procedeelor artistice si al figurilor de stil.

| Callipso a răspuns:

Eu stiu ca opera lirica nu are actiune, nu are personaje si ideiile si sentimentele scriitorul sau naratorului sunt transmise in mod direct.