| Kleb a întrebat:

Am majoritatea simptomelor apendicitei, peste cateva ore voi merge la medic si presupun(desi sper sa ma insel eu) ca ma voi opera...Mi-e foarte frica, nu am fost niciodata internat la spital, operat sau mai stiu eu ce, mi-e foarte teama de doctori/spitale...Am inteles ca pot alege ce fel de anestezie sa mi se faca si cu ce sa fiu operat, adica cu laser sau bisturiu asa e? Si cum sa ma calmez sa nu imi mai fie frica? Tremur cand ma gandesc

Răspuns Câştigător
| vivle a răspuns:

Hei. In primul rand te sfatuiesc sa stai linistit pentru ca nu esti prima si nici ultima persoana din lume care se opereaza de apendicita. Este ceva SUPER usor, nu o sa simti absolut (subliniez) nimic. In general, operatiile de genul mai nou se fac cu laserul, ceea ce reprezinta o perioada mai mica de recuperare dar nici daca se face cu bisturiul nu este drastic. Nu mai cauta pe site-uri cum este cand te operezi pentru ca toti exagereaza. Nu este un capat de lume, singurul lucru care te va durea dar nici ala, pentru ca presupun ca esti obisnuit cu analizele de sange, va fi acul pentru anestezie. Dupa ce ti.o face vei adormi, te va pune sa numeri pana la 10 pentru ca asa se amuza ei laughing sa nu.ti fie frica de ce sa va intampla dupa ce te adorm ptc e fix la fel ca un somn normal. Te vei trezi confuz, dar in acelasi timp fericit ca se va termina si nu vei merge la scoala o perioada de timp. laughing Asa ca relax ca nu este nimic grav. Sa.mi spui cum a fost dupa operatie. Sper ca te.am calmat. laughing

9 răspunsuri:
| Mayaaaaaaa14 a răspuns:

Eu am fost in situația ta acum câțiva ani. Sunt o persoana fricoasa, emotiva, dar doctorul m-a calmat, mi-a dat un vibe bun, mi-a dat anestezicul si doar m-am trezit pe patul de spital si nu am avut voie 8 ore sa ma mișc, deoarece după rămâneam cu traume. Am stat 2 zile după care m-au externat. 6 luni nu ai voie sa cari greutăți (ghiozdanul de la scoala)si nu ai voie sa mănânci dulce, Sărat, fructe, s-a. Totul trece, decat sa rămâi cu dureri mai bine treci prin operație, se zice ca e cea mai ușoară operație dintre toate! Daca mai ai întrebati in legătura cu operația poti sa-mi scrii! Te pup si mult succes!

| IonutR1 a răspuns:

Nu prea ai de ce sa iti faci griji deoarece din cate stiu vei fi internat maxim o zi pana vei fi operat in care iti recomand sa iti iei telefonul si niste casti pentru a te uita pe YT sau ce mai vrei tu sa faci. Dupa toate astea urmeaza operatia in care vei primi un anestezi (Nu mai stiu cum e acum, adica poate fi local-adica nu vei fi adormit, dar nu vei simti nimic, sau totala in care vei dormi complet pe timpul operatiei). Cam asta e, taietura va fi foarte mica, cam jumatate de deget si atat. Multa bafta si sper sa fie totul ok!

| Kleb explică (pentru IonutR1):

Da, asa am inteles si eu cu internarea si anestezia, dar eu ma tem foarte mult si cand merg sa fac analize(cam de 2 ori pe an) mi-e fricad e ace, de doctori, de spitale... Diseara am sa merg la spital, mi-e frica de mor de operatie dar asta este

| Kleb explică (pentru vivle):

Stiu, dar un bun prieten de-al meu s-a operat de apendicita acum 3-4 ani...Mi-a spus ca lui i s-a facut anestezie in coloana, eu cand aud asa ceva direct paralizare imi vine in minte...Nu am fost niciodata internat probabil de asta am aceasta teama, sa zic mai pe romaneste, SUNT CA*AT PE MINE laughing

| Kleb explică (pentru Mayaaaaaaa14):

Da, hai sa vorbim putin in privat.

| IonutR1 a răspuns (pentru Kleb):

Stiu ca o sa te sperii prin asta, dar chiar poti ramane paralizat prin injectia aia in spinare, dar nu mai stiu exact ce nu trebuie sa faci ca sa se poata intampla asta rolling on the floor)

| Kleb explică (pentru IonutR1):

laughing

| Kleb explică:

Am fost la medic, nu se pune problema de operatie deocamdata

| IonutR1 a răspuns (pentru Kleb):

Atunci tine mine pentru atunci. Imi dai mesaj daca vrei sa te mai sperii cu ceva rolling on the floor) Oricum, e bine ca totul e bine!