| anonim_4396 a întrebat:

Merita sa faci operatia de salazion? Am doua pe pleoapa dreapta, unul mai mare si unul mai mic. Care sunt sansele de recidiva. M-am operat si de sinuzita si tot mi-a revenit de nu mi-a trecut nici acum de tot (din 2017). Am facut tratamentul dat de doctor si chistul de pe pleoapa nu mai e asa inflamat. Stiu ca doctorii vor sa opereze pentru ca numai asta stiu sa faca si scot bani pe asta. As alege un privat decat la spital pentru ca pentru o operatie simpla ca asta am inteles ca ar trebui sa stau internat circa 3 zile. La privat pleci in aceeasi zi. Cei ce v-ati operat la pleoapa, cum a fost?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Avut, trecut fara operatie. In orice caz de probleme de sanatate, daca se poate trata/vindeca fara bisturiu, NU te opera. Eu am avut o problema de genul la un moment dat si aveam asigurare privata pe linga cea de stat si as fi putut sa ma operez si sa mai si ies cu vreo 2000 RON pe plus, dar... de ce? Am rezolvat problema elegant fara bisturiu, fara sa ma chinui inutil.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

M-am operat inainte de sarbatori happy A trecut deja. E ok

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

E bun si asa. Ai mare grija cu igiena de acum incolo...

| Lina1993 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Salutare! ma confrunt cu el de aproximativ 3 luni. am incercat absolut orice mi-au recomandat medicii, de la picaturi cu antibiotic, la tobradex, nedlax si altele. Cum ai reusit sa te vindeci? eu de atatea saptamani refuz operatia si nu reactioneaza la niciun tratament.

| anonim_4396 explică (pentru Lina1993):

M-am operat inainte de sarbatorile de iarna, atunci in decembrie. Daca nu a trecut cu antibiotice nici nu va trece fara operatie. Il aveam de mai bine de un an, si pe tine te prinde inca un an cu el daca nu il rezolvi. Mie mi-a dat medicul kanamicina unguent si tobrex. Kanamicina se pune pe ochi si nu doar pe pleoapa pentru a intra si sub pleoapa. Am tot lut vreo doua saptamani dar doar s-a mai dezumflat putin. Daca bobita de la ochi este umflata tare nu te poate opera. Trebuie sa se micsoreze aproape de normal dupa tratamentul dat de medic.
Pleoapa trebuie sa fie subtire pentru a o putea intoarce si sa lucreze din interior sa nu-ti ramana cicatrice.
Operatia nu doar decat pana iti intoarce pleoapa cu o clema si simti cum ti-o trage putin in spate. E deranjant dar e suportabil. Dupa operatie se face din nou tratament cu kanamicina, tobrex sau ce iti mai dai. Dar nu am luat tratament mai mult de o saptamana.