| Inkubus a întrebat:

Am nevoie de ajutor! Alor mei inca nu le-a dat salariul si nu mi-am cumparat absolut nicio haina pentru prima zi de liceu. Ma simt ingrozitor gandindu-ma ca voi merge poate cu balerinii de anul trecut care imi fac bataturi si cu acelasi ghiozdan de 3 ani si... nu mai suport situatia asta. Tot anul acesta a fost foarte, foarte greu cu banii,dar macar in prima zi de scoala voiam sa fie altfel, sa ma prezint altfel. Le-am promis unor prietene ca voi iesi cu ele duminica ( le promit din primavara, nu glumesc) si ma gandeam sa imi iau de consum macar 30 de lei, insa acum nu stiu ce sa mai fac. Din nou ma voi face de ras si habar nu am ce scuza sa mai spun. Voiam sa zic undeva tot ce simt si am scris aici. Daca binevoiti cu niste sfaturi... va multumesc.

Răspuns Câştigător
| DouaPuncteD a răspuns:

Hei...
Imi imaginez prin ceea ce treci si stiu ca este greu. Nu o spun doar la modul de a fi spus, ci pur si simplu stiu cum e sa nu ai. Stiu cum e sa vezi toti copii de bani gata cum arunca zilnic bani colo si colo, ca-s parintii bogatasi si isi permit iar altii nu au bani de o paine.
Prima zi de scoala ar trebui sa fie speciala pentru fiecare copil in parte.
Referindu-ma strict la situatia cu care te confrunti nu pot sa iti zic decat sa fi tare, draga mea!
Poate cat de curand parintii tai vor lua banii si iti vor da pentru acea "haina" pe care o doresti pentru scoala. Nu e timpul pierdut. Resemneaza-te cu gandul ca unii copii nu au ce pune pe masa, nu stiu ce le rezerva ziua de maine. Se roaga sa fie sanatosi si asta e cel mai important.
Toate problemele au o rezolvare.
Iti doresc multa sanatate, succes si o seara placuta!
Te pup,
DouaPuncteD

6 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

30 de lei? Mi se pare mult... sincer in o noapte laughing (poate's eu chitra) dar mie imi ajung 10 lei. Imi iau 2 sucuri o tigare 2 si cam atat.SCumpete,nu bani fac pe omu, ci omu pe bani.Nu e ceva rusinos, dar stiu copii is rautaciosi.Capul sus, vei trece peste.

| zăGhost a răspuns:

Mai aşteaptă până primesc banii ai tăi pentru a-ţi lua ce e necesar.
În ceea ce priveşte ieşirea cu fetele... de ce ţi-ai propus tu fix suma asta? Mergeţi la restaurant?
Dacă da, poţi lua o pizza şi tit ieşi mai ieftin de 30.
În caz că mergeţi într-o cafenea, n-ai nevoie de mai mult de 10 lei.
Va trece şi perioada asta, răbdare.

| gingergirl1 a răspuns:

Nu stiu ce sfat as putea sa iti dau...dar totusi trebuie sa existe o "rezolvare",ai bunici,matusi,rude,intelegi tu laughing
Imi imaginez ca e greu, dar pana la urma nu haina te face omwinking
Eu in prima zi de liceu o sa ma duc cu o camasa, niste blugi, tenisi si o bentita pe capwinking Nimic extravagant, trebuie sa fi decenta.
P.s : Esti din Bucuresti?

| NameHarris a răspuns:

Nu este vina ta ca ai tai nu ai primit baniwinking si nu este nici vina lorbatting eyelashes eu cred a vor incelge daca le spui ce s-a intamplat punete tu in locul lor daca o prietena de a ta ti-ar spune ca nu poate iesi ca nu are bani ce crezi ca se va face de ras?

Răspuns utilizator avertizat
| JIJ a răspuns:

Pentru prima zi de liceu stai linistita. Oricum nimeni nu te cunoaste, nimeni nu stie ca ai acelasi ghiozdan de 3 ani sau altceva. Nu stiu exact ce sa-ti spun, dar iti inteleg atat de bine situatia. Doar rezista, o sa treci si prin asta ^_^ *hugs*