| NoName2934 a întrebat:

Am nevoie de ajutor,de ceva timp o "prietena" i-a zis unui baiat din clasa care de obicei zice tot mai departe,cum ca eu as avea un foder securizat cu poze cu iubitul meu, am mai multe screen-shoturi cu conversatii cu el pentru ca eu le stergeam de pe whatsapp, dar pe vremea cand le puneam in folderul acela nu eram impreuna, poate mai sunt cateva cu el dar nu asa multe cat sa zici ca tot folderul e plin de poze cu el.Mai mult le puneam acolo ca mama sa nu vada unele poze sau aplicatii precum tik tok, snapchat sau Instagram pentru ca era mai stricta, dar acum nu mai are nici o treaba cu ce am eu prin telefon asa ca folderul ala il tin mai mult sa ma mai uit prin conversatiile dragute cu el.Nu stiu ce o sa se ajunga daca afla, colegul respectiv care a aflat chestia asta de cele mai multe ori zice la toata lumea.Chiar nu vreau ca iubitul meu sa isi piarda increderea in mine din cauza unei minciuni.

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Scapa de acea prietena si ai grija cui mai divulgi astfel de informatii pe viitor.

| sh859JD a răspuns:

Sterge tot, nu ai voie sa detii poze cu un om fara acordul lui, nici macar poze cu conversatii. poti fi sanctionata conform legii: Art. 226 alin. (2) din Codul penal – "Divulgarea, deținerea, difuzarea, prezentarea sau transmiterea, fără drept, a sunetelor, convorbirilor ori a imaginilor prevăzute în alin. (1), către o altă persoană sau către public, se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă."