| MihaiFCB a întrebat:

Am nevoie de un sfat!
Sunt clasa a 10 si am o problema cu un" prieten"
La inceputul clasei a 9-a am intrat la acest liceu cu 4 colegi cu care am fost si in generala. 1 dintre ei ( X ) sta in blocul de langa mine.Toata clasa a 9a am mers cu el zi de zi la scoala ( na eram amandoi oarecum speriati de noul mediu in care intrasem)
Am stat cu el in banca si l-am ajutat la teme/ teste insa nu am primit nici un mersi macar. Bine. am zis ma, poate ma apreciaza si nu imi zice din N motive ( ma gandeam )
Pot spune ca datorita mie el a trecut in a 10-a
La sfarsitul clasei a 9 a a inceput sa ma evite (s-a vazut trecut la toate si gata)

Din clasa a 10 un coleg ( Y ) s-a mutat in Ciorogarla si am decis - din nou- sa ne intalnim toti 3 la statia de masina din spatele blocului ( fiind o zona pe care toti 3 o traversam)
Cand am inceput anul. un alt baiat s-a pus unde statea el, lucru care m-a determinat sa ma mut de acolo si sa il aduc inapoi pe X cu speranta ca poate lucrurile se vor indrepta. FAIL..nu s-a intamplat asa.
Acum vine doar cu Y si sta cu el fara sa lase o urma de recunostiinta. urat...
Acum ma duc singur la scoala. nu ca ar fi ani-lumina de mers ( 3 statii) dar cand vad ca altii din clasa vin in grup de cate 4-5 ma simt aiurea
PS:
nu sunt gay sau alte deviatii. ci doar mie ciuda de un "prieten" pe care il stiu din a 5-a si care s-a dovedit un profitor

Cred ca nimic nu e mai urat decat sa vezi prieteni care se folosesc de tine

Ce pot face eu acum?

3 răspunsuri:
| WildDream a răspuns:

Lasa-l in pace, sa vedem cum se descurca fara ajutoru tau daca acum se crede prea cool ca sa mai stea cu tine.

| Dragosh97 a răspuns:

Cel mai bine ai face sa nu-l mai bagi in seama, sa-i platesti cu aceeasi moneda si sa-ti gasesti alti prieteni.

| mymony a răspuns:

Imprietenestete cu altcineva. asa am facut si eu si a mers