| Kanpeki a întrebat:

Am o intrebare legata de manga ( benzile desenate japoneze ). Cine stie cum este facuta? Este facuta pe calculator sau cu penita?

Răspuns Câştigător
| Danny a răspuns:

Unele manga sunt facute in penita, unele digital, depinde de artist si de deprinderi. Primele manga au fost desenate in penita, cele pe calculator se foloseste Manga Studio, Photoshop sau SAI Paint-tool (cel mai adesea Manga Studio... are deja chenarele ca default). Cele in penita se face schita pe hartie normala de schita (este o hartie de 2 ori mai groasa ca cea de xerox si mai grunjoasa), dupa aceea se suprapune o hartie semi-transparenta deasupra si se deseneaza cu penita din cate am vazut.
Sper c-am fost de ajutor happy