| bluepuff a întrebat:

Am o mica/ MARE problema...cu nervii. Ma enervez foarte usor si ma calmez greu! O urasc din tot sufletul meu pe mama, mi-a facut rau toata viata, ma distrus si cand ma enerveaza ea aproape nimic nu poate sa ma mai calmeze. Nici prietenul meu nu stie ce sa mai faca sa ma calmeze, nu mai pot sa imi controlez furiile. Doar cateva metode mai reusesc uneori sa ma calmeze dar foarte putin : drogurile, dau cu pumnii in ziduri pana incep sa sangerez [sunt obisnuita cu durerea], fumatu in draci, taieturile pe maini cu lama, cutitu, ace etc. De multe ori cand am crizele astea de nervi prietenu meu nu ma lasa sa fac nimic, ma tine cu fortaa departe de orice zid, tigari sau lucruri ascutite. [de droguri nu stie]. Nervii astea ii am zilnic si cel mai grav, cand vinovata pentru ei e " persoana pe care nu o mai pot numi de mult mama ". Ce pot sa fac sa ma calmez?

11 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Sa nu te duci la spiholog, du-te la psihiatru. Problema e la tine si nu la cei din jur.

| madalicious a răspuns:

Pleaca de langa "mama" ta, pentru ca daca o urasti, degeaba stai langa ea, asa ca mai bine, iti faci o viata pe picioarele tale, ca daca tu o urasti, cine stie daca nu este si cazul ei.winking

| LoveMe a răspuns:

Pai tu chiar ai o problema.si pe mine ma enerveaza uneori mama... dar nici chiar asa sa o poti uri...si restul de chestii
si incearca sa intelegi ca ea iti vrea binele, si ca ar da orice pentru tine si-ar da si viata...si in plus nu iti pare rau de ce ii faci unei pers pana cand nu o pierzisi atunci vei vedea cum va fi viata fara easad...ai da orice sa o aduci inapoisad
funda?cryingcrying

| luiza a răspuns:

Daca ai peste 18 ani si te poti intretine singur pleaca de langa mama ta daca ea te enerveaza asa de tare, asta ar fi cel mai simplu "calmant". Daca doar acele lucruri te calmeaza cauta un medic psiholog pentru a te ajuta sa iti calmezi furia.

| bluepuff explică:

Maaa am fost la psiholog si nu ma ajutat cu nimic
iar mama nu imi vrea binele! tot timpu ma imbarliga la tata si spune numai ce vrea, iar tata ce dracu sa mai zica. Din cauza ei sunt pe cale sa il pierd si pe tata si toate prostiile care i le baga in cap!
@ eu necunoscuta daca ar muri viata mea ar fi mai usoara! nu as mai suferi atata din cauza ei, nu imi imaginez viata fara ea, nu imi imaginez viata fara raul asta. Nu imi pasa de ea, ma distrus complet femeie aia ratata.
@Paler problema e la mama mea, multi o stiu si din cauza ei am ajuns cum am ajuns
@ Byzzy as da chiar si viata mea ca sa fie pentru o secunda la misto si nimic sa nu fie adevarat, dar spre pacatul meu e prea adevarat.

| StilSanatos a răspuns:

Stiu ca e foarte greu, dar iti trebuie vointa, lasa-te de aceste vicii, in primul rand de droguri, zici ca ai un prieten care te ajuta cand esti in aceste crize, banuiesc ca tii la el f mult avand in vedere ca e langa tine, dar gandeste-te putin, ca si rabdarea lui are limite, nu stiu ce prsonalitate are el, dar daca se va satura intr-o zi de crizele tale? trebuie sa iei atitudinii, eu te inteleg in ceea ce prieveste ura fata de mama ta, la fel nici pe ea nu o cunosc, nu stiu ce personalitate are, dar ca mama sunt sigura ca in adancul sufletlui ei tu esti lumina ei si cred ca a gresit felul in care s-a purtat cu tine, a crezut ca e bine, trebuie sa incerci sa te calmezi atunci cand ai aceste crize, asa faceam si eu ca tine tranteam tot ce gaseam in cale de nervi, imi treceau tot felul de ganduri, dar apoi am zis ca nu se merita, pumnii mei nu au nici o vina si astfel ca, cand ma mai enervam stii cum iti fierb nervii in tine cand esti nervioasa pur si simplu ma aruncam intr-un fotoliu si in gandul meu treceau multe ganduri pentru a ma linisti, sa urlu, dar pur si simplu stateam asa si incercam sa nu fac nimic, sa nu ma gandesc la nimaic, sa astept parca sa vina cineva de sus si sa actioneze in bine in loql meu, si astfel imi mai treceau nervii, si calmantele te pot ajuta, dar totusi in loc sa dai banii pe droguri mai bine mergi la un psiholog sigur te va ajuta sa te calmezi, incearca, te rog.macar pentru prietenul tau

| StilSanatos a răspuns:

Incearca totusi sa o eviti pe mama ta, sa vorbesti cat mai putin cu ea, stiind ca acest lucru te poate enerva foarte usor, vorbeste mai mult cu tatal tau, fii deschisa cu el, spune-i ca te-ai saturat de figurile mamei tale, e greu dar te vei descurca, chiar daca e mama ta, iti inteleg sentimentele fata de ea, poate ca nu chiar toate mamele stiu sa exprime ceea ce simt cu adevarat, sau nu au ce sa exprime, succesc

| VodkaCoca a răspuns:

Mergi la psiholog!
Mama ta orice ar face tot mama ta ramane, si eu sunt cu nervi la pamant ma enervez din orice, cand ma cert cu mama ies imediat din casa fac o mica plimbare fumez o tigara si ma intorc acasa.
Lasa drogurile, iti zic din propria experienta, te face sa uiti pe moment sa te crezi in alta lume, dar dupa ce dispare efectul parca e si mai rau, cel putin eu cadeam in depresii. Lasa'le ca nu te ajuta cu nimic, doar pe moment uiti de tot dar dupa e mai aiurea.
Cum sa te tai cu lama esti emo/nebuna? Gandeste'te la sanatatea ta lasa prostiile, ma bucur macar ca il ai alaturi pe prietenul tau si nu te lasa cand iti este greu.
Cand te mai certi cu mama ta, taci las-o sa vorbeasca singura, iesi din casa du-te plimbate, si mergi la psiholog el te mai poate ajuta! tongue :*

| ByZZy a răspuns:

Pai ori povestea ta este pusa la misto sau chiar este adevarata...

chiar daca o urasti tot mama ta va ramane...
cel mai bine este sa te duci la psiholog si totul va fi bine...winking

iar in legatura cu drogurilethinking lasa'le ca iti distrug viata.

SUCCES:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, sunt un fel de psiholog, te pot ajuta.
cand te superi, gandeste-te intr-o alta lume. gandestete__la viitorul tau.La copii tai la sotul tau. daca mama ta te supara intr-un moment, si te enervezi si incepi sa inebunesti...atunci inchidete in camera ta, spune o rugaciune si gandeste-te la Dumnezeu. El te va ajuta.Lasa drogurile, tigarile, nu te taia ca o emo si lasa zidurile.
dupa ce te-ai relaxat, incearca sa stai un pic in pat, apoi uitate in oglinda si spune"acum, si in fiecare zi, nu ma mai enervez.Imi fac rau singura si nu e de bine.De acum sunt o persoana buna." Apoi te duci la mama ta, care te iubeste, care ti-a dat viata si vrea sa fii langa ea. Du-te la ea imbratiseaz-o si spune-i"mama am gresit, imi pare rau, de acum inainte te rog, vreau sa fiim o familie", si fa asta de mai multe ori si o sa mearga. iar te vei atasa de mama da si sfaturi. Punete pe mancat bine, asculta ce ti-am zis, nu inebunii si lasa prostiile:droguri, tigari sau taieturi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Funda