| sergiuavon a întrebat:

Salut deci am 18 ani si am foarte mari probleme cu nervii happy cand is nervos nu ma pot controla imi pierd controlul simt ca trebuie sa lovesc ceva sa ma calmez, cand sunt nervos nu simt durere am spart mai multe chestii cu pumnii chiar si cu capu laughing dar nu am simtit pic de durere.Nu ma pot controla pur si simplu vad tot negru in fata ochilor daca cineva incearca sa ma calmeze ma enervez din ce in ce mai tare si sunt in stare de orice nu ma uit daca mi-e prieten sau nu,imi vine sa-l impusc daca as avea un pistol,i-as calca pe cap n-am cuvinte sa-mi descriu nervii dar ma simt ca un turbat atunci laughing imi vine sa rup tot ce-mi iese in cale nu ma uit, sunt capabil de orice la nervi nu ma pot controla si nu ma poate calma nimeni, sunt foarte ingrijorat de mine pentru ca nu ma pot controla de parca nu as fi eu atunci...am facut tratament de nervi dar degeaba am facut 2 tratamente dar nu si-a facut efectul... ceva sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te la un psihiatru. O persoana cu problemele tale trebuie sa ia tratament psihiatric permanent sau chiar sa stea, macar o perioada, internat intr-o sectie de psihiatrie sub supraveghere si tratament intensiv

| sergiuavon explică (pentru Brigaela):

Am fost la un psihiatru de 2 ori si mi-a dat tratament tot de 2 ori dar degeaba nu si-a facut efectu iar daca m-as duce sa ma interneze in maxim 3-4 zile sunt in stare sa scot fiecare doctor pe geam unul cate unu happy

| sergiuavon explică (pentru Brigaela):

Si apropo nu consum alcool nici nu fumez happy nici nu consum droguri...doar cafea 2 max pe zi si nu are nici-un efect asupra mea de calmare happy

| Brigaela a răspuns (pentru sergiuavon):

Trebuie sa iei tratament macar 2-3 ani continuu. iar intr-un spital de psihiatrie vei fi internat intr-o incapere izolata, in care sa nu poti face rau altcuiva sau tie insuti. Cu rabdare si tratament lung e posibil sa ajungi sa duci o viata cvasinormala. dar daca iei tratament 2-3 luni si te opresti, nu vei castiga nimic.
Cafeaua agita, nu calmeaza, deci e ilogic sa te astepti sa aiba efecte de calmare. faptul ca nu fumezi e irelevant, iar faptul ca nu bei alcool este necesar, dar nu suficient

| sergiuavon explică (pentru Brigaela):

Camera izolata? hmm laughing nu ar avea doctorii curaju happy

| Brigaela a răspuns (pentru sergiuavon):

Nu ii e nimanui teama de o persoana bolnava, stai linistit. Exista tratamente care sa te ajute.

| sergiuavon explică (pentru Brigaela):

Stai linistita ca is mai rau ca un pitbull happy asa bolnav cu capu cum sunt is in stare sa le rup capu la toti happy

NOname
| NOname a răspuns:

Vrei, nu vrei, Sergiu, ai nevoie de un tratament psihiatric (constant și prelungit) început cu o internare.

Schimbă-ți psihiatru, eventual, dar nu aștepta până într-o criză de furie o să omori pe cineva. Cu lipsa totală de autocontrol nu e de glumit. Mai bine o perioadă în spital, decât o viață în închisoare.

| Exilee a răspuns:

Eu tind sa cred ca aceasta problema este mai mult de natura duhovniceasca.

Ai marturisit si tu ca nu esti "prea credincios"

Acum, eu nu intentionez nicidecum a te judeca sau a fi prea indiscret daca m-as amesteca inca din viata copilariei.

Vei avea mare nevoie si de ajutor duhovnicesc.
Totusi, doresti sa te schimbi, deci sa nu te simti descurajat!
Gandeste mereu pozitiv, interactioneaza cu natura!

Frecventeaza si o biserica si alegeti un preot duhovnic pe masura, dar SI UN DOCTOR! Vorba aceea, medicina lucreaza mana in mana cu religia.
Probabil din perioada copilariei s-au acumulat pricini din a te mania si dorind sa ti le infranezi ( eu nu te cunosc, deci presupun doar) ai peirdut unpic autocontrolul. Viziunea ta cu mediul este in mare parte schimbata, insa ACUM este momentul sa te intorci la Dumnezeu care este IUBIRE

" Dragostea nu se manie, nu se poarta necuviincios. Dragostea rabda totul..." Spunea Sf. Apostol Pavel. Izolarea de restul lumii nu este o solutie. Si totusi, de ce nu incerci sa imiti si faptele aproapelui tau ( in masura demnitatii desigur) si prin "imitatie" ma refer la o aprobare, sau un suras si elibereaza-te CU AJUTORUL DOMNULUI Iisus Hristos ( si NU SINGUR. OMul este neputincios SINGUR. De cate ori am crezut si eu ca pot rezolva problemele de unul singur, m-ai mult am cazut ) si incearca putin sa-l intelegi. CUm crezi c-ar mai putea sta o persoana cu un om care este morocanos tot timpul? Incearca si sa te privesti si sa-ti acoperi golurile. Sunt sigur ca poti! Exista solutiii, NU DEZNADAJDUI! Chiar tu ai spus ca doresti sa te schimbi happy

Mult succes si sanatate multa!
Aminteste-ti! Nu ai de ce sa fi nervos, totul in aceasta lume este efemer.

| MadRaven a răspuns:

Buna,
Renunta la alimentatia nesanatoasa.
Incearca sa ai un stil de viata sanatos: mancare sanatoasa+odihna+sport.
Incearca sa reduci stresul si sa fii mai pozitiv.
Numai bine!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Renunta la cafea, alcool, ciocolata si energizante pentru inceput.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Sa mergi la un psihiatru, nu-i bine de tine!
Si incearca sa te rogi, ajuta mult rugaciunea!
Te pup!

| sergiuavon explică (pentru anonim_4396):

Nu-s un tip prea credincios

| giony54 a răspuns:

Iti recomand un tratament naturist de o luna si scapi de problema, Rhodiolin 2-2-2 pe zi si sa nu consumi energizante si cafea, il gasesti aici http://www.mypurnutrition.com

| sergiuavon explică (pentru giony54):

Nu consum energizante happy doar vreo 2 cafele pe zi maxim happy...si din cauza problemelor cu nervi tot uit unele chestii uneori uit din 2 in 2 min laughing nu stiu de ce

| NoOneKnow a răspuns:

Baga-te la box, k1, karate, judo

| xNuiiDeTiinex a răspuns:

Asa sunt si eu. Bine...nu chiar ca tine laughing si sunt fata chiar laughing de exemplu, eu cand am nervi, nu ma poate calma decat persoana iubita, sau ..de obicei stau singura pana ma calmez. Daca am nervi si cineva ma intreaba ceva, sau imi pune intrebari stupide, imi vine sa sparg tot laughing. Incearca sa stai singur pana te calmezi.

| Dennis47 a răspuns:

Fumează 5 grame de iarbă pe săptămână, și iți revii într-un an. Glumesc, evident.

| Ermendos a răspuns:

Mergi la psiholog lasa psihiatrul