| anonim_4396 a întrebat:

Am o nelamurire in legatura cu bac-ul la romana. Subiectul care imi va pica in 2014 cand dau bac-ul este o varianta trasa la sorti din cele de 100 de variante din 2009, din alte variante care vor fi publicate sau nu au nicio legatura, subiectul va fi nou?

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Văd că NU te-a lămurit nimeni ( încă )!

Subiectele de la BAC-ul din 2014 NU au legătură cu cele 100 de variante din 2009 şi NU vor fi publicate înainte de examen!

În fiecare an, se pregătesc 2 seturi de câte 10 subiecte ( atât pentru examenul din vară, cât şi pentru cel din toamnă ), toate diferite!

Deci : un set de 10 subiecte pentru BAC-ul din vară ( dimineaţa ), iar un alt set de 10 "subiecte de rezervă" ( examen după-masa, dacă apar unele probleme la BAC-ul de dimineaţa, în unele centre ).

Din setul de 10 subiecte se extrage un singur subiect care se dă la examen.

Modelele/subiectele date în anii anteriori ( 2008-2013 ), precum şi cele 100 de variante din 2008 sau 2009 se pot folosi doar ORIENTATIV ( pentru pregătirea individuală ).

Cele mai recomandate sunt cele 100 de variante din 2009 deoarece sunt cele mai "reuşite" :)

Dar, în principiu, TREBUIE învăţată TOATĂ materia pe care o ai în Programa de BAC - vezi linkul :
http://www.ebacalaureat.ro/......a-625.html

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mentionez ca sunt la profil filologie.

| vampir004 a răspuns:

Cred ca va fi unul nou, e bine sa inveti din cel vechi

| lipskissmiss a răspuns:

Poate sa fie subiect nou
daca vrei sa inveti sau cei ce vad intrebarea si vor sa invete la romana, acest articol va poate ajuta :

www.jurnalbizar.wordpress.com/bacromana/