| adnden a întrebat:

Am o problema in ceea ce priveste alegerea unei facultati, momentan sa zicem ca sunt intre facultatea de medicina pe farmaceutica si cea de inginerie instalati etc... la farmacie as da pentru faptul ca sunt destul de bun la chimie, dar am auzit ca se castiga destul de prost si ideea de a invata 5 ani pentru nimic nu e tocmai ceea ce as doti,iar la inginerie na faptul ca se castiga bine si in acelasi timp sa zicem ca imi place intr-un fel sau altul sa stau cu foaia si creionu in mana sa fac desene,schite etc. Problema e ca sunt materii total opuse pe care ar trebui sa ma axez si nu stiu sincer ce sa aleg.

As dori o parere, cam ce considerati ca v-ar atrage si de ce?

Nu ma intereseaza materia sau ce se intampla in timpul facultati ci mai mult meseria propriu zisa de dupa, orice poate fi invatat indiferent de dificultate si m-ar interesa pareri care sa nu contina "in functie de ceea ce te atrage pe tine" si alte lucruri de genul, multumesc frumos.

1 răspuns:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Psihologii scolari au teste vocationale tocmai pentru asa ceva. Daca nyu ai la liceu, intreba dirigintele si roaga-l sa se intereseze la Inspectoratul scolar cand poti merge acolo la psiholog, sau la alt liceu care are incadrat un psiholog, sa faci acel test, care iti va arata catre ce meserii te-ai putea indrepta. Succes!