| cxxyy a întrebat:

Am o problema serioasa deci daca nu puteti da un raspuns serios va rog sa va abtineti.
Cam de un an parintii mei ma duc la meditatie la matematica si la engleza de 2 ori pe saptamana, dupa 6 luni din cauza stresului am facut dermatita si de curand anxietate. Nu ma mai pot concentra deloc si acum am aflat ca o sa ma duca si la romana si doar cand ma gandesc ca nu o sa mai am nici o zi libera pentru ca in weekend o sa stau sa fac tot teme. Maica-mea ii si mai spune profesoarei sa-mi dea teme duble sa nu cumva sa am prea mult timp liber, dar eu in realitate sunt terminata psihic din cauza stresului. Si daca ar fi sa merg la psiholog mi-ar fi rusine sa spun toate astea si evident ca nu m-ar crede daca i-as spune ca am dermatita din cauza stresului si anxietate. Pe langa asta am un somn agitat si daca dorm e egal cu 0 + ca adorm foarte greu stau si cate o ora sa adorm. Nici cu prietena mea nu m-a mai lasa sa ma vad cu ea, de ce? Nu vrea sa-mi spuna, poate o sa imi spuneti sa vorbesc cu prietena mea despre asta, dar degeaba, ea nu ar intelege deoarece nu are niste parinti atat de obsedati. Eu faceam si inot dar de cand cu matematica nu m-a mai dus ca nu o sa mai am timp si imi doream mult sa fac inot de performanta dar de unde? M-am si ingrasat si timp de slabit nu am. Nici la ce liceu nu stiu unde vreau sa ma duc sau la ce profil nu am avut timp sa imi descopar pasiunile etc. Simt ca intr-o zi o sa cad din picioare si poate atunci vor intelege cat rau imi fac. Eu nici nu las sa se vada ca sufar deoarece toti vor rade de mine asa ca prefer sa stau in lumea mea. De cand am anxietate eu cel putin nu imi mai vad rostul in viata toata ziua stau si ma gandesc ce o sa vreau sa fac in continuare dar nu apuc ca incep sa plang cand ma gandesc cate lucruri o sa am de facut. Pe mine nu ma intreaba ce imi doresc, cum ma simt etc. mereu aud "invata, invata, invata, invata" si doar cand aud incepe sa ma doara capul. Sunt foarte sensibila de fel si aici am scris cam tot ce am pe suflet si as vrea sa nu radeti de mine. Orice sfat pe care mi-l dati il voi aprecia. Cum as putea sa scap de anxietate fara psiholog pentru ca nu o sa ma duca cu siguranta?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| DoctorOtker22 a răspuns:

Salut, păi in primul rănd ar trebui să le spui si părinților tăi ce si scris aici. păna la urma îti distrug viata cu sau fara buna ştintă. Păna la urma trebuie să te înteleagă că ai şi tu pasiunile şi visele şi ca nu trebuie să te oblige să înveti 24/24. că nu esti robot esti un copil. Pregătire la romăna, serios? La romăna faci pregatire dacă esti bătut în cap mai ales în clasa a 8-a daca faci testela romăna din culegere iei făra nici cea mai mică problema 7-8. Şi cine să rada de tine parinti tăi... spune-le cu curaj ce ai scris aici şi daca sunt niste oameni rationali o să înțelega. sa ai păna la urma o viata normala.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Lipsesti de la meditatii nu mai mergi si faci fata la scandalu lor sau continui asa pana te ia ambulanta. E nevoie de un psiholog pentru ei sa le zica ca ai nevoie de ragaz sa ai libertate macar sambata si duminica

| cxxyy explică (pentru mgtow):

Nu pot sa lipsesc pentru ca ma duce maicamea mereu.

| mgtow a răspuns (pentru cxxyy):

Te certi cu ea pe tema asta dar dansul el nu face nimic nu-i pasa? Ea e cam depasita cu situatia ta

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| DanielBarbu a răspuns:

Bună. Nu ar trebui să râdă nimeni, fiindcă ai vorbit de o situație serioasă și te felicit că ai curaj să ceri ajutor.

În primul rând, era cel mai bine dacă părinții tăi dacă erau ok cu mersul la terapie, îți garantez că un specialist bun ar fi tratat cu foarte mare seriozitate problema și ar avea cele mai bune soluții. Și mie mi-a fost teamă la început să merg la psiholog din cauza unor probleme de anxietate socială și depresie, dar am reușit să trec peste asta și am avut parte de un real ajutor.

Revenind totuși la situația ta, cred că ar fi de ajutor să începi să lucrezi la gândurile și emoțiile tale și să ai răbdare cu acest proces. Fiindcă știu că sunt multe piedici în calea terapiei, am dezvoltat o aplicație mobilă gratuită pentru persoanele care au nevoie de ajutor, dar nu pot merge neapărat la un specialist. Are un chatbot care explică diferite tulburări, inclusiv anxietatea și oferă recomandări. O poți găsi aici: https://bit.ly/im-fine-android

Sper să îți fie de ajutor!