| L0v3isTheWaY a întrebat:

Salut,TPU!
De la un timp nu-mi mai merge nimic bine, la scoala ma straduiesc dar simt ca nu-mi iese nimic, prietena mea nu mai vrea sa auda de mine, parintii mei sunt suparati si ei deoarece se gandesc ca nu voi putea realiza nimic in situatia in care sunt, de prieteni nu mai chef decat sa-i demoralizez si pe ei mai bine ma retrag. Singura chestie care ma face sa ma simt bine este fotbalul, de multe ori cand ma simt cu moralul la pamant imi iau mingea si ma joc singur. Parinti vor sa ma duca la psiholog.
Voi ce sfaturi imi dati?

Răspuns Câştigător
| positivity a răspuns:

În felul în care gândești, să fii sigur că vei atrage doar lucuri negative în viața ta. Fă ceva! Schimbă-ți modul de a gândi și ți se va schimba și viața. Dar nu zic că e ușor! E mult de muncă pentru a deveni ceea ce ai visat mereu.
Orice îți creează un sentiment de tristețe, nu mai sta pe gânduri și elimină-l complet din viața ta! Nu merită să-ți ruinezi timpul cu astfel de lucruri!
Dacă fotbalul este pasiunea ta, fă ceva pentru această pasiune. Dacă îi lași pe ceilalți să decidă dacă vei face sau nu ceva cu viața ta, nu vei ajunge nicăieri.
Știu că e o perioadă nașpa a ta, știu asta mult prea bine. Dar e ok, poți schimba asta! Ai putea merge la un psiholog, poate va reuși să-ți lumineze mintea și să vezi viața cu alți ochi.
Tu ești cel care contează! Nu ești notele tale, nu ești prietena ta, nu ești părinții tăi, nu ești școala ta, ești TU! Iar tu ai dreptul să alegi ce vrei să devii, cine vrei să fii.
Dacă vrei să devii marele fotbalist din nu știu ce țară, dacă vrei să-ți vezi fața pe toate ziarele, nu este imposibil! Nimic nu este imposibil!
Gândește pozitiv! Iubește-te.

2 răspunsuri:
| HaHaGirl a răspuns:

Eu zic sa nu te indepartezi de prietenii tai pentru ca o sa ai nevoie de ei,oricat ai incerca nu ai cum sa treci singur peste tot si toate,nu ai spus de ce esti asa,dc nu stai sa te gandesti ce e cu tine,sa-ti pui ordine in ganduri si sa vezi ce e de fapt,ce-ti lipseste,poate fi o depresie dar pe baza carui fapt? incearca sa-ti faci loc in program si sa petreci singur o zi intr-un loc in care te simti bine,in natura in casa oriunde dar singur fara nimeni,asculta muzica joaca-te dar fa in asa fel incat sa gasesti singur raspunsul la problema pe care o ai,si eu cad dese ori in astfel de stari insa o zi singura ma linisteste si devin mai optimista,fa un lucru care iti place, eu am fost la psiholog si acelasi lucru mi l-a spus:sa stau cu mine pentru ca daca eu nu stiu ce am, ea nici atat, gaseste lucru care te nemultumeste si apoi vb cu cineva cu mama tata psihoolog dar gaseste problema mai intai si nu renunta la prieteni nu te indeparta, vei avea nevoie de ei candva.

| EvelynAlexandra98 a răspuns:

Parerea mea e ca trebuie sa te relaxezi. Las-o pe aia in pace. oh go on Apuca-te de treaba, iesi cu prietenii, si las-o mai usor cu fotbalul. Trebuie sa fii calm. Succes. :3