Întrebare recomandată | Jigokunokishi a întrebat:

Anul acesta mi-am pierdut bunica si intr-un timp am avut aceea senzatie de anxietate, am avut si atacuri de panica(cred ca asta au fost) in 2 nopti. Dupa acele atacuri imi era parca teama sa ma culc, nu voiam sa simt din nou acele lucruri si de ceva timp nici nu pot sa dorm foarte bine(Eu sunt navetist deci dorm si putine ore 6-7 ore - chiar si in weekend).Am fost la psiholog si intr-un timp n-am mai avut probleme prea mari, dar de atunci ma obsedeaza tema mortii, ma tot gandesc ca as putea suferi de vreo boala...Recent m-am intalnit cu o veche prietena foarte importanta pentru mine si de cateva zile imi tot aduca aminte de trecut si ma dor tare aceste ganduri.(Mentionez ca de 2 ani sunt intr-o stare putin depresiva nu prea zambesc etc... si asta a devenit ma apasatoare de la moartea bunicii). Deseori cand ma culc imi tot apar niste imagini ciudate in minte inainte sa adorm si imi vine sa dechid ochii sau atipesc visez ceva rupt total de realitate si ma trezesc cu o miscare brusca. SA o numesc o zvacnire uneori a mainii, alteori tot corpul face o miscare involuntara si ma trezesc. Uneori dupa ce m-am trezit inca a gandesc la ceea ce am visat si ma gandesc de parca ar fi real chiar daca sunt treaz. Mentionez ca uneori simt ceva parca ametesc si de un timp mi se zbate ochiul stang. Ar trebui sa ma ingrijorez sau e normal ca dupa o experienta atat de dureroasa sa mi se intample aceste lucruri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Fuguta du-te la control la medicul psihiatru si fa si psihoterapie cu un psiholog intre timp...Deci tratamentul medicamentos completata cu psihoterapia poate face minuni cazul tau. Apropo, condoleante. si e normal sa simti starile acestea daca s-a intamplat evenimentul nefericit.Nu iti neglija sanatatea si du-te la doctor.Sanatate

| DimLight a răspuns:

Da, recomand sa isi schimbe numele si locatia. sa isi faca o operatie estetica de modificare a fetei si sa isi treaca si alte date in cv.
de moarte nu ai cum sa scapi, cineva tot si-a sacrificat jumatate de viata sa aiba ochii rosii sa iti vada adevarata identitate si sa te scrie in Carnetul Mortii. Singurul lucru pe care il poti face e sa devii shinigami.

Răspuns utilizator avertizat
| ribak a răspuns:

Salut. Si mie mi s-a intamplat asta, si crede-ma ca stiu cat de naol e sa nu ai liniste si sa nu poti sa dormi noaptea si cand esti culcat, brusc sa ti se miste mana singura. Eu am scapat repede de asta, printr-o metoda foarte simpla: Dumnezeu.
Am spus povestea unui prieten crestin, s-a rugat el, si m-am rugat si eu, si acum nu mai treaba.
Poate ca nu esti credincios, dar Dumnezeu chiar vrea sa te ajute.
Roaga-te lui si o sa vezi ca o sa-ti vina in ajutor.
Bafta!

| clickkcilc a răspuns:

Cred ca esti ipohondru.cel mai indicat ar fi o alta vizita la psiholog

| Jigokunokishi explică (pentru clickkcilc):

Multumesc pentru raspuns happy

| dandana2015 a răspuns:

Ar trebui sa iesi mai mult cu prietenii, sa faci exercitii in aer liber, sa joci si-un fotbal in weekend sau sa mergi la un gratar cu familia. Incearca sa iti ocupi cat mai mult din timpul liber cu persoane care iti dau dragoste si le simti caldura. Asta te va face sa ai increde in tine si sa iubesti viata.

| Jigokunokishi explică (pentru dandana2015):

Multumesc pentru raspuns

| Rocky1 a răspuns:

Buna,ce spui tu este destul de serios,
eu cred ca ai ramas marcat de eveniment si ai pierdut un pic contactul cu realitatea.incearca sa te gandesti ca frica ta este neintemeiata.Asculta si tu o muzica care iti place si gandeste pozitiv sau poti sa incerci sa nu te mai gandesti la acele lucruri, daca este posibil

Funda! daca te am ajutat.