| Gabitzooo a întrebat:

Am o problema: uni colegi de la mine din clasa fumeaza dar inainte daca ma intrebai as fi spus ca e o mare prostie eu sunt in clasa a 7-a si eu cu prietena mea credem aceleazi lucruri, dar ea sta la tara si are prieteni mai cool de cat mine si uni chiar fumeaza si azi nu am facut ore am facut o petrecere la clubul elevilor impreuna cu profa de romana si cls ei, cand a venit prietena mea a zis ca a incercat inainte sa vina sa fumeze cu alta fata de la ea de la tara si i-am zis ca si eu as vrea sa incerc(adevaru e ca demult am vrut) dar credeam ca daca iasi fi spus inainte m-ar fi crezut nebuna ma rog credeti ca ar trebui sa incerc chiar as vrea ca in vacanta de iarna sa ma intalnesc cu ea si sa incerc ce credeti fundita

Răspuns Câştigător
| just for me a răspuns:

Mare pakat ce a ajuns lumea in ziua de azisadsti nu esti singura care face acest lucru ca sa nu para o "ratata" in fata prietenilor. dar adevaratii prieteni nu te imping la astfel de fapte pentru a fi de nivelul lor.si eu cunosc persoane care fumeaza din cls a6a si acum a devenit in hobby.si acum mai ii vad pe cate unii d a6a si a7a cum se ascund prin tot felul de colturi in pauza ca sa fumeze.eu una nu voi incerka niciodata, nu vreau nici macar sa pun gura pe asa ceva, nu ma intereseaza ce cred ceilalti.nu numai ca iti afecteaza sanatatea asta inseamnanad ca iti afecteaza plamanii, ficatul chiar, stomacul, dar iti afecteaza si dintii si corzile vocale si tenul.si pentru ce? inainte oamenii isi lasau copii sa fumeze, probabil ca ai mai auzit, dar de cand s-a modernizat lumea baga in tigari tot felul de alte prostii, sunt mult mai periculoase. daca te apuki de fumat la varsta asta, mai tarziu exista riscul sa incerci si alte chestii mai tari.ai vazut poate la televizor atatia adolescenti scapati de sub control, care s-au apukat de fumat la vasrta asta, apoi sau luat de marijuana. tu faci cum vrei, dar ai grija cum iti alegi prietenii, pentru ca adevaratii prieteni nu te indeamna sa faci asta.vezi ca te pot face sa faci si lucuri mai rele, nu te lua dupa gura orikui.eu zic sa nu incerci, si daca prietena ta iti va spune ca nu faci bine, inseamna ca are o problema(fara suparare). tigarile sunt f nesanatoase, pentru copii-pentru ca esti si tu, si eu, ink copii, sunt f periculoase. faci cu vrei eu mi-am spus parereahappydar daca incerci odata vei ajunge sa fumezi mereu, stiu asta din ce am vazut la cei pe care ii cunosc eu.eu de ex am un amic care fumeaza dar niciodata nu ne-a indemnat si pe noi ceilalti sa ne apukam.chiar a zis ca s-a apukat si ii pare rau ca acum nu se mai poate lasa. sper sa faci decizia buna. bye si sarbatori fericite!

2 răspunsuri:
| νєησм a răspuns:

Da zic sa te apuci de acest lucru dar atentie vezi ca cam costa si ai grija sa nu devii dependenta eu pot sa ma las oricand fumez de 2 luni si am tot 13 ani.

| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns:

Buna! Si eu fumez dar nu pentru a incerca sa fiu cool si pentru ca imi place, insa e greu sa te lasi dar probabil dac ai vointa veti putea sa te lasi asa cum te ai apucat. Deci tu spui ca vrei sa fumezi doar pentru a nu parea o ratata sau o nestiutoare. Iti spun eu ca e o mare prostie asta.
Daca vreti neaparat sa incerci poti lua un fum, dar daca iti e rau, tusesti sau te doare capul inceteaza a mai fuma vreodata!Alte reguli importante daca vreti sa fumati chiar daca e doar un fum:
mananca bine, bea apa si dupa ce ai terminat de fumat mesteca o guma. De asemenea nu fuma daca ai vreo boala sau daca esti prea slaba/grasa.