supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

Am observat că toți oamenii de 40-50 de ani sforăie. De ce? sad Nu vreau să ajung să sforăi.

2 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru ca de cele mai multe ori, odata cu inaintarea in varsta, se dezvolta lucruri noi, printre care si ingrasarea, atat la suprafata, cat si la nivelul vaselor de sange, colesterolul. Cand dormim, muschii din jurul laringelui se relaxeaza si acest lucru, impreuna cu strangerea cailor respiratorii duc la sforait, adica vibrarea sau intrarea mai greu a aerului in plamani. Dar bine... asta e din ce imi aminteam, sigur exista pe internet o explicatie mult mai buna sau prin cartile de anatomie.

Daca nu vrei sa ajungi sa sforai, mananca mai mult verde, fii sanatos si dormi adecvat.

| NLS a răspuns:

Sforăitul e strâns legat de dezvoltarea polipilor.
O mica operație poate rezolva acest lucru, dar după o perioada, polipii se regenerează și sforăitul reapare.