| anca_2642 a întrebat:

Care sunt figurile de stil predominate in poeziile "Lacul" - de Mihai Eminescu, "Izvorul noptii" - de Lucian Blaga si "Emotie de toamna" de Nichita Stanescu?

Răspuns Câştigător
| Micutza_5619 a răspuns:

Figurile de stil la poezia Lacul:

Personificare ("lacul[. ] tresărind, lacul[. ] tremură, "glas de ape", "apa sune")

Lacul este personificat de-a lungul întregii poezii deoarece s-a stabilit o relaţie între natură şi sentimentele poetului. Astfel, lacul reprezintă un fel de oglindă a gândurilor sale, Eminescu realizând asta cu ajutorul personificărilor.
Inversiunea ("lacul codrilor albastru", "blândei lune", "lin foşnească",
"unduioasa apă")
Epitete ("lacul[. ] albastru", "nuferi galbeni", "cercuri albe", luntrea mică",
"blânda lună", "unduioasa apă")

Epitetele sunt folosite pentru a caracteriza natura şi sunt prezente mai ales în prima şi ultima strofă. Datorită acestei caracterizări (epitetele folosite sunt aceleaşi în ambele strofe) şi deoarece natura este ca o "oglindă" a sufletului îndrăgostitului apare impresia că nimic în sentimentele acestuia nu s-a schimbat nici după trezirea din visare şi realizarea că iubirea lui este neîmpărtăşită.batting eyelashes

figurile de stil la poezia Izvorul noptii:

epitete (ochii negri, ochii adanci), metafore (izvorul si mare de intuneric) personificare (curge noaptea peste vai). In poezia Izvorul noptii pentru eul liric ochii iubitei devin simbolul central al poeziei : ei reprezinta frumusetea fizica a iubitei dar si frumusetea sufleteasca a acesteia (ochii reprezinta ferestrele sufletului). Frumusetea ochilor degaja o liniste deplina care se asterne peste tot.Intre natura si iubita exista o relatie (iubita capata trasaturi specifice elementelor naturii, ochii devin izvor sau mare); natura intreaga pare a se naste din ochii iubitei, natura este impregnata de frumusetea iubitei.

figuri de stil emotie de toamna

Figurile de stil sunt prezente, reprezentate mai ales prin epitete cum ar fi : ‘aripi ascutite’, ‘ochi strain’, etc. Metafora ‘frunza de pelin’ subliniaza emotia si amarul trait de autor la gandul pierderii iubitei.
Atat imaginile artistice cat si figurile de stip folosite au rolul de a-l sensibiliza pe poet.

sper sa iti fie de folosbig grinfunda?big grin

21 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Din cate stiu eu, in general, in poezie predomina metaforele, epitetele si comparatiile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta vreau sa stiu si eu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cati ania ai?

| dragos_4238 a răspuns:

Care este rolul punctelor de suspensie in ultima strofa din poezia lacul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o intrebare. cum apare imaginea iubitei in cele 3 poezii? lacul de mihai eminescu emoti de toamna de N. stanescu si izvorul noptii de L.BLAGA?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Figurile de stil la poezia Lacul:

Personificare ("lacul[. ] tresărind, lacul[. ] tremură, "glas de ape", "apa sune")

Lacul este personificat de-a lungul întregii poezii deoarece s-a stabilit o relaţie între natură şi sentimentele poetului. Astfel, lacul reprezintă un fel de oglindă a gândurilor sale, Eminescu realizând asta cu ajutorul personificărilor.

Inversiunea ("lacul codrilor albastru", "blândei lune", "lin foşnească",

"unduioasa apă")

Epitete ("lacul[. ] albastru", "nuferi galbeni", "cercuri albe", luntrea mică",

"blânda lună", "unduioasa apă")

Epitetele sunt folosite pentru a caracteriza natura şi sunt prezente mai ales în prima şi ultima strofă. Datorită acestei caracterizări (epitetele folosite sunt aceleaşi în ambele strofe) şi deoarece natura este ca o "oglindă" a sufletului îndrăgostitului apare impresia că nimic în sentimentele acestuia nu s-a schimbat nici după trezirea din visare şi realizarea că iubirea lui este neîmpărtăşită.

figurile de stil la poezia Izvorul noptii:

epitete (ochii negri, ochii adanci), metafore (izvorul si mare de intuneric) personificare (curge noaptea peste vai). In poezia Izvorul noptii pentru eul liric ochii iubitei devin simbolul central al poeziei : ei reprezinta frumusetea fizica a iubitei dar si frumusetea sufleteasca a acesteia (ochii reprezinta ferestrele sufletului). Frumusetea ochilor degaja o liniste deplina care se asterne peste tot.Intre natura si iubita exista o relatie (iubita capata trasaturi specifice elementelor naturii, ochii devin izvor sau mare); natura intreaga pare a se naste din ochii iubitei, natura este impregnata de frumusetea iubitei.

figuri de stil emotie de toamna

Figurile de stil sunt prezente, reprezentate mai ales prin epitete cum ar fi : ‘aripi ascutite’, ‘ochi strain’, etc. Metafora ‘frunza de pelin’ subliniaza emotia si amarul trait de autor la gandul pierderii iubitei.

Atat imaginile artistice cat si figurile de stip folosite au rolul de a-l sensibiliza pe poet.

sper sa iti fie de folosfunda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intro pe googal si scrie figurile de stil din poeziile lacu...toamna de nichita stanescu cati ani aii de la ce scoala esti email danabuc

| TeenageGirl a răspuns (pentru dragos_4238):

Asta caut si eu de o ora rolling on the floor

| Kata97 a răspuns:

Mersi muult chiar aveam nevoie de asa ceva azi la temawinking :*

| Kata97 a răspuns:

Mersi muult chiar aveam nevoie de asta azi la tema:*winking Micutza esti the best big grin

| Icss a răspuns:

Merita si micuta o funda...love struck

| anamarya2 a răspuns (pentru dragos_4238):

Omggg! si eu vreau sa stiu astacrying( omgggg! stie cineva? tu ai gasit?

| Grigore_Marzaca_1995 a răspuns:

Figurile de stil la poezia Lacul:

Personificare ("lacul[. ] tresărind, lacul[. ] tremură, "glas de ape", "apa sune")

Lacul este personificat de-a lungul întregii poezii deoarece s-a stabilit o relaţie între natură şi sentimentele poetului. Astfel, lacul reprezintă un fel de oglindă a gândurilor sale, Eminescu realizând asta cu ajutorul personificărilor.
Inversiunea ("lacul codrilor albastru", "blândei lune", "lin foşnească",
"unduioasa apă")
Epitete ("lacul[. ] albastru", "nuferi galbeni", "cercuri albe", luntrea mică",
"blânda lună", "unduioasa apă")

Epitetele sunt folosite pentru a caracteriza natura şi sunt prezente mai ales în prima şi ultima strofă. Datorită acestei caracterizări (epitetele folosite sunt aceleaşi în ambele strofe) şi deoarece natura este ca o "oglindă" a sufletului îndrăgostitului apare impresia că nimic în sentimentele acestuia nu s-a schimbat nici după trezirea din visare şi realizarea că iubirea lui este neîmpărtăşită. batting eyelashes

figurile de stil la poezia Izvorul noptii:

epitete (ochii negri, ochii adanci), metafore (izvorul si mare de intuneric) personificare (curge noaptea peste vai). In poezia Izvorul noptii pentru eul liric ochii iubitei devin simbolul central al poeziei : ei reprezinta frumusetea fizica a iubitei dar si frumusetea sufleteasca a acesteia (ochii reprezinta ferestrele sufletului). Frumusetea ochilor degaja o liniste deplina care se asterne peste tot.Intre natura si iubita exista o relatie (iubita capata trasaturi specifice elementelor naturii, ochii devin izvor sau mare); natura intreaga pare a se naste din ochii iubitei, natura este impregnata de frumusetea iubitei.

figuri de stil emotie de toamna

Figurile de stil sunt prezente, reprezentate mai ales prin epitete cum ar fi : ‘aripi ascutite’, ‘ochi strain’, etc. Metafora ‘frunza de pelin’ subliniaza emotia si amarul trait de autor la gandul pierderii iubitei.
Atat imaginile artistice cat si figurile de stip folosite au rolul de a-l sensibiliza pe poet.

sper sa iti fie de folos funda?

| XxCKxX a răspuns (pentru dragos_4238):

Regretul,tristetea si singuratatea poetului

| itwentbad a răspuns:

Merci...big grin

| Albu_Anisia_1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mers ult chiar imi trebuia la rom.pentru maine

| CosSmiiina a răspuns:

Lacul- Epitete: lacul albastru-ep. cromatic- sugereaza tabloul colorat al naturii.
-nuferi galbeni si cercuri albe- exprima tabloul colorat al naturii.
-luntre mica, blanda apa(ep. personificator), unduioasa apa, cade lin, lin fosneasca, incarcat..Metafoea "glas de apa" sugeraza sunetul apei, miscarea acesteia, conturand o img. auditiva... Personificarea "cutremura" sugereaza ca lacul a prins suflet.
Enumeratia "singuratic" si "sufar" exprima durerea autorului.
Inversiune: "blandei lune" "lin fosneascA" "unduioasa apa" " lacul codrilor albastru"
Repetitia verbului "parca"

Izvorul noptii

Epitete- " ochii negrii"-ex. culoarea ochilor, epitet cromatic
- ochii adanci-ep. personificator
-tainic curge- epitetul "tainic" ex. trasatura vbului "curge"

Metafore: izvorul noptii" sugereaza intensitatea culorii si privirii iubitei
mare de intuneric- sugereaza intesitatea culorii ochilor iubitei
lumina mea- intensitatea sentimentului profun de iubire, alintul autorului fata de iubita sa.
Personificare" curge noapte peste vai"
Enumeratia" si"
"si peste munti si peste sesuri"
Inversiunea" Asa-s de negri ochii tai "
- "tainic curge"
Repetitia" ochii"
Hiperbola" mare de intuneric"

Iar Emotie de toamna acum il studiem.
funda

| cosminboss21 a răspuns:

Auziti puteti sa-mi ziceti si mie comparatia din Lacul si ce se descrie va rog repede daca se poate

| MiraiAika a răspuns:

Bine, imi trebuie aceste informatie pentru interpretarea poeziei de Blaga. Ahhh... Nu sunt foarte buna sa individuez figurile de stil XD

| Shaaban_Omar_1990 a răspuns:

Figurile de stil la poezia Lacul:

Personificare ("lacul[. ] tresărind, lacul[. ] tremură, "glas de ape", "apa sune")

Lacul este personificat de-a lungul întregii poezii deoarece s-a stabilit o relaţie între natură şi sentimentele poetului. Astfel, lacul reprezintă un fel de oglindă a gândurilor sale, Eminescu realizând asta cu ajutorul personificărilor.
Inversiunea ("lacul codrilor albastru", "blândei lune", "lin foşnească",
"unduioasa apă")
Epitete ("lacul[. ] albastru", "nuferi galbeni", "cercuri albe", luntrea mică",
"blânda lună", "unduioasa apă")

Epitetele sunt folosite pentru a caracteriza natura şi sunt prezente mai ales în prima şi ultima strofă. Datorită acestei caracterizări (epitetele folosite sunt aceleaşi în ambele strofe) şi deoarece natura este ca o "oglindă" a sufletului îndrăgostitului apare impresia că nimic în sentimentele acestuia nu s-a schimbat nici după trezirea din visare şi realizarea că iubirea lui este neîmpărtăşită. batting eyelashes

figurile de stil la poezia Izvorul noptii:

epitete (ochii negri, ochii adanci), metafore (izvorul si mare de intuneric) personificare (curge noaptea peste vai). In poezia Izvorul noptii pentru eul liric ochii iubitei devin simbolul central al poeziei : ei reprezinta frumusetea fizica a iubitei dar si frumusetea sufleteasca a acesteia (ochii reprezinta ferestrele sufletului). Frumusetea ochilor degaja o liniste deplina care se asterne peste tot.Intre natura si iubita exista o relatie (iubita capata trasaturi specifice elementelor naturii, ochii devin izvor sau mare); natura intreaga pare a se naste din ochii iubitei, natura este impregnata de frumusetea iubitei.

figuri de stil emotie de toamna

Figurile de stil sunt prezente, reprezentate mai ales prin epitete cum ar fi : ‘aripi ascutite’, ‘ochi strain’, etc. Metafora ‘frunza de pelin’ subliniaza emotia si amarul trait de autor la gandul pierderii iubitei.
Atat imaginile artistice cat si figurile de stip folosite au rolul de a-l sensibiliza pe poet.

sper sa iti fie de folosbig grinfunda? big grin