| Elyxx a întrebat:

Salut tuturor! revin si eu cu o intrebare pentru limba romana... este un exercitiu de cls a8a, il spun sperand ca persoanele care au fost a8a si au rezolvat, poate, acest exercitiu ma vor ajuta:*! enuntul suna cam asa "cum apare imaginea iubitei in cele trei poezii studiate(si anume lacul de m eminescu, emotie de toamna de nichita stanescu si izvorul noptii de lucian blaga), referiti`va la prezenta reala sau imaginara a acesteia in cadrul descris, modul de adresare, elemente de portret fizic si moral figuri de stil folosite in descirere etc. trebuie sa fie o compunere.de aprox de paginisad. promit fuditsa` celui mai bun raspuns.si cel mai rapid(tema este pentru maine):*

Răspuns Câştigător
| anda_1885 a răspuns:

Faci din Humanitas?
Prezenta iubitei este una imaginara, tipul de adresare fiind monologul eului liric, faptul ca iubita nu ii raspunde, intareste ideea ca iubita nu apare decat in imaginatia eului liric. Neavand un model precis, portretul fizic este unul sumar, si reflecteaza idealul feminin al autorului. Pot sa iti mai spun ca in poezia Lacul de M. Eminescu, imaginea lacului este reflecta starea sufleteasca a eului liric. In prima strofa, imagina lacului este luminoasa( vezi epitetele cromatice)la fel cum si indragostitul este fericit datorita sperantei ca o va intalni pe iubita lui.Insa in ultima strofa, cu toate ca lacul este acelasi, imaginea vizuala creata nu mai este ata de luminoasa, la fel cum si eul liric este mahnit ca nu si-a intalnit iubita. Tot asta da si simetria poeziei ( ea incepe si se incheia cu acelasi tablou).
Poti sa dezvolti mult pornind de la schita mea si sa scoti cel putin 3-4 pag( ata am scris eu la acest ex anul trecut), caci sunt foarte multe de scris, si exemplele de fig de stil si alte citate iti vor umple numai decat paginile. Insa ai grija, eu acum nu am folosit un vocabular prea elevat, si m-am cam repetat, incearca sa nu faci aceste "greseli" pe care eu le-am facut acum. Deschide dex-ul online si cauta sinonime pentru cuvintele care se repeta.

2 răspunsuri:
| Prigatdevisine a răspuns:

Hey! pentru "lacul" si "izvorul noptii" cauta pe google eu am scris de exemplu : lacul de mihai eminescu comentariu. si gasesti acolo despre imaginea iubitei. uita-te pe mai multe referate si din tot ce iti da acolo, selecteaza tu ce e mai important. (mie mi-a luat o pagina tot exercitiul)... ti l-as scrie dar, e mult de scris

| MMadalina02 a răspuns:

Aici ar fi foarte multe de scris, si sincer mai decat sa tot intrebi pe aicia fa cum am facut eu in clasa a8a (Acum sunt a9a) -> sa iti iei dela librarie cartea Manual Preparator pe baza textelor literare din cele trei manuale alternative...Crede-ma Ii foarte buna. Tot ce am avut de facut la romana (Comentarii si chestii din astea) am avut in el...
Si arata cam asa http://www.pro-librarie.ro/......-a--i19982