| aigi1 a întrebat:

Am si eu o dilema cei nascuti pe 29 februarie in an bisect cum isi serbeaza ziua cand februarie are 28 de zile?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

happy te inseli, am o prietena care este nascuta pe 29 februarie si asa este trecuta si pe certificatul de nastere. Ziua se serbeaza pe 1 martie imediat, daca luna are 28 de zile, e ca si cum a 29-a zi din februarie ar fi urmatoarea zi, deci in cazul in care prinzi un an cu februarie 28 de zile, vei sarbatori pe 1 martie

2 răspunsuri:
| CaTa199 a răspuns:

Un copil nascut pe 29 februarie nu isi serbeaza ziua din 4 in 4 ani! Trebuie sa fie trecut in certificat pe 1 martie sau 28 februarie!(depinde de preferinta parintilor)

| Petrache_Razvan_1996 a răspuns:

Sunt nascut pe 29 februarie si crede-ma ca nu scrie 1 sau 28 scrie 29 iar cu serbatul zilei depinde in ce zi pica :d de obicei pe 1.