| Gabriel2606 a întrebat:

Salut. Cum isi serbeaza ziua cei nascuti pe 29 Februarie?

Răspuns Câştigător
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

That is a very good question!
Anii nu au fix 365 de zile; au 365 de zile și 6 ore. (Adică mai corect ar fi să sărbătorim revelionul la 6 dimineața.) Astfel, odată la 4 ani, se adună 24 de ore care n-au fost numărate la timp, rezultând anii bisecți, care au 1 zi în plus (ziua de 29 februarie). Astfel, cei născuți pe 29 februarie își pot serba ziua în fiecare an, între orele 00 și 06, la data de 1 martie. Sună complicat, dar nu e!

3 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

O fac pe 1 martie, ca mereu se serbeaza dupa ziua de nastere, nu inainte.

| BumiWolfie15 a răspuns:

Eu m-am născut pe 28 februarie, dar spre norocul meu nu era un an bisect și n-am întârziat prea mult. Am auzit că ziua ta de naștere fiind pe 29 februarie ar trebui să te serbezi odată la patru ani, când cade anul cu 366 de zile.