| Raluca17 a întrebat:

care sunt partile componente ale unei frunze? Nu e tema si nici de invatat happy

1 răspuns:
| FirstCookie a răspuns:

Este formata din:
- limb[ lățit, de culoare verde, străbătut de nervuri (țesutul conducător libero-lemnos) care se pot observa mai bine pe fața inferioară a frunzei, fiind proeminente],
-petiol [organ cilindric, ușor aplatizat, cu un diametru mic și lungime variabilă, cu care limbul frunzei se prinde de nodul tulpinii. El susține limbul, atenuează loviturile cauzate de factorii externi (vânt, grindină, picături de ploaie) și favorizează mișcările limbului spre lumină. Pețiolul poate fi neramificat la frunzele simple și ramificat la frunzele compuse. Frunzele fără pețiol se numesc frunze sesile],
- teaca[poate fi o simplă dilatare a părții inferioare a pețiolului sau o formațiune care înconjoară parțial tulpina la nivelul nodului de inserție. Ea poate fi despicată longitudinal (la graminee) sau întreagă (la ciperacee), iar la unele umbelifere are aspectul de butoi (la Angelica arhangelica)].