| Katty333 a întrebat:

Care sunt partile componente a unui circuit electric?

3 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Un circuit electric este o rețea electrică în buclă închisă, realizând astfel o cale de întoarcere pentru curentul electric. O rețea este o conexiune dintre două sau mai multe componente, și poate fi și deschisă, nu neapărat un circuit închis.

Rețelele electrice, care de regulă se compun din surse de tensiune sau de curent, elemente liniare (rezistori, capacități - condensatori, inductori) și elemente liniar distribuite (linii de transmisie a energiei), pot fi analizate prin metode algebrice pentru determinarea răspunsului în DC (curent continuu), în AC (curent alternativ), sau și în regim tranzitoriu.

O rețea care în plus conține și componente electronice active se numește circuit electronic. Aceste rețele sunt în general neliniare și necesită un design și o analiză mai complexă. În zilele noastre circuitele electrice și electronice au atins un grad extrem de complexitate, dar și de miniaturizare.

| mihaela0205 a răspuns:

Circuitul electric este format din:
- generator electric
-fire de legătură
-întrerupător
-consumator