| anonimus534 a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de economie. Care este diferenta intre util si folositor?

2 răspunsuri:
| CVane a răspuns:

Folositor: Care aduce folos, care este de folos, care servește unui scop (bun).

Util:Care poate servi la ceva, care este folositor, necesar. Ceea ce servește, folosește la ceva.

| DeliaDelii a răspuns:

Pai uitil e ceva care poate servi la ceva, care este folositor, necesar, si folositor care aduce folos, care este de folos, care servește unui scop. Deci e diferenta ca util iti e necesar si folositor doar te ajuta, nu ai nevoie neaparata de el.