| dada a întrebat:

surorii mele in varsta de 13 ani i-au cazut ce-i 2 canini ( de lapte ) tarziu. mai exact cand au inceput sa creasca ceilalti...

primul dinte de lapte l-a schimbat cand caninul nat era iesit doar un pic afr ceea ce inseamna ca s-a putut indrepta cat de cat

iar al 2lea canin l-a schimbat dupa vreo 2 luni jum ( azi ) dupa ce l-a schimbat pe primul. iar acum caninul nat este crescut putin in spate

credeti ca are sanse sa ii se mai indrepte singur fara ajutorl aparatului dentar?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, eu cred ca da! Dar, va fi mai dificil! Hai sa iti spun povestea mea: dar e despre dintii incisivi centrali: primul a crescut ok, al 2lea. nu chiar. Cand am fost la stomatolog la control mi-a zis ca ar trebui sa scot incisivul lateral pentru ca daca nu cel incisiv central o sa creasca aiurea. Nu am ascultat stomatologul si cand cel central a crescut, a crescut peste cel lateral, deci e unul peste altul. Inainte de plecarea in canada, doctorul mi-a zis ca il pot impinge uneori cu degetel, cu forta si cu mainile curate. Eu dupa 6 luni am rezultate. Stomatologul mi-a zis ca daca nu se va aranja, o sa imi puna aparat dentar doar dupa ce imi cresc toti dintii. Cred ca verisoara ta ar trebui sa il impinga cu limba uneori!
Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

| carmenqyta a răspuns:

... cel mai sigur mod sa i se indrepte este aparatul dentar...iti spun pentru ca si sor'mea are...si numai asa se vor indrepta.nu stiu daca exista alta solutie... pup