| Anonimathjdkjjccf a întrebat:

Am trecut clasa a-9a si m-am mutat de la tara la oras. In ultima vreme sunt cam deprimat. Mie dor de familie de prieteni de fosti colegi. Acum sunt inconjurat de oameni pe care nici nu ii cunosc. Colegi noi, profesori noi, scoala noua,. Sunt foarte deprimat. Ma puteti ajuta.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Asa e la inceput. Dupa ce te mai obisnuiesti putin cu colectivul o sa-ti treaca. Incearca sa stai dupa scoala cat mai mult cu prietenii vechi, daca sunt vreunii in oras sau stai cu ei video pe skype sau la telefon. Nu sta singur pana te acomodezi.

| Violleta2022 a răspuns:

Bine-ai venit in lumea reala! Departe de fusta mamei si sortul bunicii! Departe de alinturile si dragalaseniile celor din familie.
Aici, la scoala noua ai colegi noi, profesori noi si un motiv foarte mare si nou, sa te reinventezi!
Sa le arati tuturor ca acum esti pe picioarele tale si ca esti mare si poti sa-ti porti de grija. Prea multe nu trebuei sa faci, doar sa inveti foarte bine, ca sa impresionezi noii colegi si profesori si in scurta vreme sa ajungi vedeta liceului, unde toata lumea va dori sa te cunoasca si sa se imprieteneasca cu tine, pentru ca esti un elev extraordinar.
Ce zici?
Mai ai timp de depresie?
Ca eu una cand ma lua amocul, ma apucam de citit tot ce-mi pica in mana si nu ma opream decat in vacante, saream sa o ajut pe mama si tata cu treburile gospodariei.

| SilviuStelian a răspuns:

Stai linistit si o sa te obisnuiesti. Incearca sa uiti de aceste lucruri prin diferite activitati. Scrii, citesti, iesi la plimbare, te joci pe PC. Orice inceput e greu.