| Nikollee a întrebat:

Am un lantisor foarte frumos!
nu e de aur si nici de argint!
de catva timp s`a rosit de tot [trebuie sa mentionez ca era argintiu]
ce sa fac sa scot roseata aceea de pe el?

4 răspunsuri:
| StilSanatos a răspuns:

Buna, daca nu e un metal pretios inseamna ca s-a ros din cauza calitatii proaste, e ca si cum ai manca coaja marului si ai vrea sa pui alta din nou, poti incerca sa-l vopsesti cu lac argintiu, cred ca v-a functiona,
pa

| Livia94 a răspuns:

La mine a mers cu pasta de dintibig grin...incearca poate merge. fundita?winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din moment ce nu e din argint, inseamna ca era doar "suflat". Acum stratul ala de la suprafata a disparut si a ajuns la culoarea lui adevarata (tot aliajul e rosiatic). Nu prea mai poti sa faci multe acum, dar de acum daca mai ai bijuterii care nu sunt din argint (sau chiar si asa) si nu vrei sa se innegreasca/oxideze, da-le cu lac de unghii incolor. Asa ele sunt protejate ca si cum vopsesti o tabla sa nu rugineasca tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pasta de dinti nu functioneaza nici la argint. De obicei se foloseste bicarbonat de sodiu, dar doar pentru metalele pretioase.