| anonim_4396 a întrebat:

De curind mi-am cumparat un lantisor cu cruciulita de argint, trebuie sa o sfintesc sau pot sa o port nesfintita (mentionez ca am procurat-o dintr-un magazin de bijuterii nu de la manastiri).

Răspuns Câştigător
| BlackEyedGirl a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa o sfintesti thinking Doar e cumparata dela un magazin obisnuit. Oricum, poti sa o sfintesti daca vrei, sa te simti mai in siguranta, dar poti sa o porti si asa.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Si daca nu e sfiintita argintul protejeaza contra spiritelor malefice sau deocheturi.

| Ramona000 a răspuns:

Poti sa o porti si asa, daca vrei neaparat sa o sfintesti du-o la un preot sau atinge-o de niste moaste

| TomaSorinel1974 a răspuns:

Sfintesteo,tehnic odata ce porti semnul lui iisus si a lui dumnezeu macar asta merite