| asdasd_4377 a întrebat:

Am un prieten si daca sa zicem ca are pe primul semestru sa zicem media 5 la o materie si ii iese pe sem 2 nota 4 trece? sau nu. eu stiu ca trebuie sa iasa 4.50 adica 5

Răspuns Câştigător
| Ioanaa96 a răspuns:

Nu trece imi pare rau, dar media nu se rotunjeste.Trebuie sa aiba pe ambele semestre 5...stiu sigur[fundita te rogpuppy dog eyes?]

2 răspunsuri:
| Levana a răspuns:

În calculul mediilor, 4, 50 şi 5 sunt total diferite. Ca să treci pe un semestru, îţi trebuie 5, 00. Adică dacă are 4 pe primul semestru, pe al doilea semestru ar trebui să aibă 6, ca să îi iasă 5, 00.

| simona1992 a răspuns:

Trebuie sa-i iasa si pe al doilea media 5 in catalog