| ΞJustΞмэΞ a întrebat:

Daca, sa zicem, mi-ar iesi media 4.50 la o materie pe al doilea semestru, dar pe primul am 7 si daca fac media intre cele doua semestre si-mi iese pe intregul an 5.75, pot zice ca aceasta e nota de trecere?
Funda.

9 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Sigur ca da.
orice medie peste 5 este "de trecere".

| Adeeeeeee a răspuns:

Cu siguranta.Nota de trecere este si 5winking

| FemeiaPisică a răspuns:

Atentie, nota la purtare trebuie sa fie de minim 6 pe intregul an. Daca esti la liceu si ai in orar module (tehnologii), media se calculeaza la sfarsitul anului.
Dar, daca media ti-a iesit 4.50 la matematica pe semetrul II, media se rotunjeste. Mediile de pe primul si al doilea semetru se rotunjesc, dar media anuala nu.

| ΞJustΞмэΞ explică (pentru FemeiaPisică):

Stiu ca mediile semestriale se pot rotunji, dar cea anuala pe acea materie nu. iar 4.50 am la istorie, nu la mate. mai mult sunt pe roze la mate, incheind clasa a 9-a cu media 10

| Loser8299 a răspuns:

Pe semestre se rotunjeste media, in **** mea.4.50 e 5.Media vine 6.

| s3byk91 a răspuns:

Poti zice ca ai media 6 big grin

| ΞJustΞмэΞ explică (pentru s3byk91):

Media anuala nu se rotunjeste

| suntserios a răspuns (pentru ΞJustΞмэΞ):

Poate media anuala generala, da aia pe materii se rotunjeste, cel putin cand eram eu elev se rotunjea

| s3byk91 a răspuns (pentru ΞJustΞмэΞ):

Nu la fiecare scoala, daca esti in generala se rotunjeste. la liceu ai dreptate...dar treceai si cu 4.50