| anonim_4396 a întrebat:

Andrada vine de la Andreea? [pentru Sf Andrei]

9 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Numele de fata Andrada este posibil o derivatie a numelui Andreea, forma feminina a numelui grecesc Andrei. Semnificatia numelui este astfel aceea de barbatos, viril, puternic, curajos.

http://www.copilul.ro/nume-fete/Andrada.html

| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Asa se zice.
*-*

| Aleqa a răspuns:

Da, vine. Dar nu sunt sigura ca azi poate fi si ziua ta. La multi ani oricum!

| TheAce a răspuns:

Da, e o derivare acceptata, drept pentru care oricine poarta acest nume e eligibil pentru a sarbatori Sf. Andrei (Andreea, Andra, Andrada etc)

| Timeea2001 a răspuns:

Da

| oOSaritaOo a răspuns:

Nu, Andrada şi Andreea sunt două nume diferite. Cred că se serbează amândouă nume... nu ştiu :S

| Smile3 a răspuns:

Nu, sunt doua nume diferite, dar pana la urma, daca vrei sa-ti serbezi ziua de Sf. Andrei cu numele Andrada sa stii ca nu are nici o problema deoarece Andrada provine putin de la numele Andreea, ca de exemplu de Sf.Ion, multe fete cu numele Iulia isi sarbatoresc ziua si nu are nimicwinking

| spoiledcat a răspuns:

Nu

| Andra2798 a răspuns:

Da, cu siguranta! happy Si pe mine ma cheama Andrada laughing